Доска объявлений Бесплатка БердянскПрес-служба Міндоходів повідомляє

18.02.2014, 11:06    просмотров: 2445

Міндоходів разом з інвесторами працюватиме над оптимізацією кількості податків

Міністерство доходів і зборів України разом з інвесторами працюватиме над розробкою та впровадженням інструментів для стимулювання інвестиційної активності в Україні, зокрема, над оптимізацією структури та кількості податків і зборів. Про це повідомив Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко під час засідання Ради з питань стимулювання інвестицій і підприємницької діяльності, яке відбулося сьогодні, 13 лютого, у м. Києві.

За словами Міністра, зміна структури та скорочення кількості  податків з 22 до 14 дозволить спростити звітність, скоротити ресурси, що витрачаються на податкове адміністрування як підприємцями, так і Міністерством.

«У довготривалій перспективі ми бачимо сенс у перенесенні акцентів на оподаткування споживання, збільшенні ролі акцизних і рентних платежів. Це загальноєвропейський тренд, який ми маємо намір запровадити в національну практику», - зауважив Олександр Клименко.

Серед інших важливих реформ, над якими Міністерство та інвестори працюватимуть разом, Міністр відзначив перехід до спрощеної процедури контролю митної вартості товарів із підвищенням ролі пост-аудиту а також реформу III розділу Податкового кодексу щодо  правил адміністрування податку на прибуток. Законопроект щодо другої ініціативи розроблявся саме в межах Інвестиційної ради при Міндоходів і найближчим часом буде винесений на розгляд громадськості.

«Завдяки нашій спільній роботі визначені  чіткі та зрозумілі норми щодо адміністрування податку на прибуток, зроблено суттєвий крок до  єдності національних і міжнародних стандартів обліку. Відзначу, що в кінцевому варіанті  законопроекту знайдено баланс інтересів бізнесу та держави, враховані більше 60% пропозицій членів Інвестиційної ради», - підкреслив Міністр.

Крім того, під час засідання Ради обговорювалися питання щодо імплементації закону про трансфертне ціноутворення, принципи визначення справедливої ринкової ціни, ситуація із відшкодуванням ПДВ, а також розглядалися варіанти податкових і митних механізмів підтримки  національної економіки, зокрема, у легкій промисловості та ІТ-сфері.

Представники бізнесу погодилися з думкою Міністра Олександра Клименка щодо  важливості  діалогу між державою та бізнесом, особливо в періоди політичної нестабільності.

«Я розумію, що поточна ситуація ставить перед бізнесом нові виклики. І, запевняю, ви не залишитеся з ними один на один. Якщо літак Україна зараз у зоні турбулентності, то на борту - як бізнес, інвестори, так і представники влади. Незалежно від того, чи відбудеться зміна екіпажу, курс повинен залишатися незмінним», - підкреслив Міністр.

Олександр Клименко також звернувся до інвесторів із закликом внести свої пропозиції до плану Міністерства по боротьбі з корупцією. Отримавши відгуки бізнесу, Міндоходів матиме змогу «створити системний документ для вирішення системної проблеми», впевнений керівник відомства.

Нагадаємо, Рада з питань стимулювання інвестицій та підприємницької діяльності була створена у 2013 році з метою  створення платформи для дієвого діалогу між Міністерством доходів та зборів України й інвесторською спільнотою у сфері розвитку податкової та митної політики, подальшого розвитку сервісної служби і залучення додаткових інвестицій шляхом поліпшення фіскального середовища України, з урахуванням кращих міжнародних практик, адаптованих до національних особливостей законодавства України. До складу Ради входять більше 50 власників та топ-менеджерів українського та іноземного бізнесу, керівники бізнес-асоціацій, представники органів державної влади. 

 

Міндоходів ініціює звільнення від оподаткування операцій з безоплатного передання транспорту сиротам та багатодітним

Відповідний законопроект „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування деяких операцій з безоплатного передання транспортних засобів”, розроблений Міністерством доходів і зборів, пропонується для громадського обговорення.

 Проект акта передбачає звільнення від оподаткування (в частині акцизного податку, утилізаційного збору та збору за першу реєстрацію) операцій з безоплатної передачі транспортних засобів у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, дитячих будинків, а також багатодітних сімей, у яких виховується п’ять та більше дітей, та ін.

Прийняття законопроекту, впевнені фахівці Міністерства, забезпечить громадянам та установам, що опікуються дітьми, а також інвалідам реалізацію в повній мірі права на безоплатне отримання транспортних засобів від держави, оскільки звільнить їх  від необхідності сплати податків і зборів у загальному порядку. На сьогодні законодавством передбачено лише звільнення таких операцій від оподаткування податком на додану вартість.

Окремо слід підкреслити, що передається виключно транспорт, який перейшов у власність держави. Згідно із статистичними показниками більшість таких транспортних засобів – це автомобілі віком понад 5 років, розмір податків і зборів на які перевищує їх ринкову вартість, що, в свою чергу, не дозволяє їх реалізувати.

Тому безоплатна передача таких засобів державним установам є логічним кроком та сприятиме обмеженню ввезення на територію України автомобілів, які вже були у використанні.

Ознайомитися з проектом закону можна на веб-порталі Міндоходів України за посиланням http://minrd.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2014-rik/63073.html.

Зауваження та пропозиції до документу можна надсилати на адресу розробника: 04655, м. Київ – 53, Львівська площа, 8, Міністерство доходів і зборів України, Департамент фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, e-mail:konfiscat@minrd.gov.ua, а також на адресу Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва: 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, e-mail: mail@dkrp.gov.ua.

 

За 10 днів лютого кількість громадян, які задекларували доходи у понад 1 млн. грн., зросла більш ніж вдвічі

За попередніми результатами деклараційної кампанії 2014 року в Україні вже нараховується 117 мільйонерів. Саме така кількість громадян задекларували (станом на 10 лютого) доходи понад 1 млн. гривень. Лише у лютому декларації з такою сумою подали 68 громадян.

Загалом, декларації про доходи, отримані у минулому році, подали майже 33 тис. громадян. Загальна сума задекларованих доходів склала 4 млрд. грн., з яких до бюджету буде сплачено 52,8 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Для отримання податкової знижки декларації подали 7,2 тис. громадян.

Нагадаємо, що деклараційна кампанія триває до 1 травня. Подавати декларації про отримані минулорічні доходи громадяни повинні до органу доходів і зборів за своєю податковою адресою, тобто місцем реєстрації. 

У разі виникнення будь-яких запитань щодо декларування платники податків можуть звернутися за роз’ясненням безпосередньо до податкових інспекцій та сервісних центрів, які на період кампанії декларування працюють у посиленому режимі, або зателефонувати до кол-центру Міндоходів за номером 0800-501-00-7. 

 

Олександр Клименко доручив працівникам слідчих та оперативних підрозділів посилити боротьбу з конверт-центрами

Заходи щодо ліквідації конвертаційних центрів повинні бути на постійному контролі оперативних та слідчих підрозділів Міндоходів. Таке доручення дав Міністр доходів і зборів Олександр Клименко працівникам цих підрозділів під час наради 13 лютого 2014 року.

„У поточному році перед нами з’являються нові виклики і загрози. Цьому сприяє ситуація на валютному ринку і перехід до плаваючого курсоутворення.  Саме тому необхідно посилити контроль за валютними операціями, створити ефективний механізм протидії незаконним схемам виводу валюти за межі України”, – підкреслив Олександр Клименко.

За словами Міністра, сьогодні постійно з'являються нові, більш складні  схеми фінансових злочинів, тому потрібно не просто руйнувати їх, а й застосовувати комплекс заходів для їх упередження. Водночас боротьба із фінансовими злочинами має бути посилена за рахунок аналітики та ІТ-технологій.

Результативності такої роботи, впевнений Міністр, якнайкраще  сприятимуть проведені реформи підрозділів фінансових розслідувань, які вже у минулому році дозволили підвищити ефективність заходів Міндоходів з протидії неофіційній економіці та фінансовим злочинам.

Так, за підсумками 2013 завдяки роботі оперативно-слідчих підрозділів до держбюджету додатково надійшло більше ніж 3 млрд. грн. Попереджено незаконне відшкодування ПДВ на суму понад 3,4 млрд. грн. У півтора рази збільшилося добровільне відшкодування збитків по справах, направлених до суду для звільнення підприємців від кримінальної відповідальності.

Під час наради Олександр Клименко також доручив активізувати роботу щодо викриття правопорушень у сфері державних закупівель. Зокрема, опрацювати додаткові можливості у сфері протидії розкраданню коштів з бюджету, а також легалізації злочинних доходів.

Ще одним важливим напрямом роботи, який визначив Міністр Олександр Клименко  для оперативних та слідчих підрозділів, є боротьба з контрабандою. За його словами, повинні бути ліквідовані діючі схеми ухилення від сплати податків та митних платежів під час переміщення товарів через кордон.

Не меншої уваги потребує і боротьба з нелегальним виробництвом та розповсюдженням підакцизних товарів як на внутрішньому ринку, так і на кордонах держави.

„Ми маємо активніше включатися у міжнародні операції, які, зокрема, проводяться під егідою ОЛАФ. Мова йде не тільки про економічний ефект від такого співробітництва, а й про міжнародний престиж Міністерства  і держави в цілому. Рівень позитивного ставлення суспільства до Міністерства за останній рік значно зріс. І ми маємо його не тільки зберігати, а й підвищувати”, – наголосив Міністр.

Водночас Олександр Клименко доручив працівникам оперативних та слідчих підрозділів докласти максимум зусиль до побудови системи нульової терпимості щодо корупції у Міністерстві.

 

У січні кількість виданих електронних ключів від Міндоходів зросла більш ніж у 5 разів

Протягом січня 2014 року кількість виданих Акредитованим центром сертифікації ключів, який діє при Міндоходів, цифрових підписів зросла більш ніж у 5 разів порівняно з відповідним періодом минулого року. Користувачам безкоштовно видано 430,7 тис. посилених сертифікатів відкритих ключів. 

Втричі зросла і кількість клієнтів центру. Якщо у січні минулого року його послугами скористалася 51 тис. платників, то цього року їх кількість вже сягнула 158,6 тис. осіб. 

Як свідчить статистика Міндоходів, найактивнішими користувачами залишаються підприємці-фізичні особи та громадяни – майже 121,9 тис. осіб. За перший місяць року їм видано 265 тис. електронних ключів. 

Юридичних осіб нараховувалося значно менше – 36,7 тис., які отримали 165,7 тис. ключів. 

Нагадаємо, що з 1 січня поточного року Акредитований центр сертифікації ключів перейшов на використання двох посилених сертифікатів відкритого ключа. За словами фахівців Міндоходів, такий формат криптографічних повідомлень унеможливить підробку ключів та посилить захист інформації від сторонніх осіб.

Для зручності користувачів всі сертифікати, які були отримані до 1 січня 2014 року, також є дійсними протягом 2 років з моменту їх отримання.

У зв’язку з нововведеннями АЦСК ІДД Міндоходів розроблено нові форми реєстраційних документів, які можна завантажити  з офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД Міндоходів http://acskidd.gov.ua.

Отримати безкоштовний електронний підпис можна у відділеннях Акредитованого центру сертифікації ключів, яких на сьогодні діє 104 пункти. 

 

У січні в Єдиному реєстрі зареєстровано податкових накладних на 47 млрд. гривень

За перший місяць 2014 року суб’єкти господарювання зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних майже 4 млн. документів. Загальна сума зареєстрованих накладних перевищила 47 млрд. гривень.

Із загальної кількості накладних понад 431,9 тис. – це документи із сумами ПДВ понад 10 тис. гривень. Нагадаємо, що реєстрація таких накладних була введена з 1 січня 2012 року.

Загалом у січні реєстрацію податкових накладних здійснили майже 74 тис. платників податків.

За словами фахівців Міндоходів, Єдиний реєстр податкових накладних є своєрідною допомогою платникам в отриманні автоматичного відшкодування податку на додану вартість. За допомогою цього сервісу платники можуть уникати ризикових операцій з контрагентами, що, у свою чергу, підвищує шанс на отримання ПДВ-автомату.  

За статистикою Міндоходів, лише у січні за запитами як продавців, так і покупців було направлено понад 241 тис. виписок з ЄРПН. 

 

Міндоходів України та Федеральна митна служба Росії погодили план взаємодії на 2014 рік

Міністерство доходів і зборів України та Федеральна митна служба Російської Федерації погодили план на 2014 рік щодо зміцнення співпраці двох відомств. Відповідний документ був підписаний сторонами під час 10-го засідання Об’єднаної колегії держав-членів Митного союзу, яке відбулося 11-13 лютого у Білорусі.

План орієнтований на подальший розвиток співробітництва Міндоходів України і Федеральної митної служби РФ у митній сфері та передбачає ряд спільних заходів як на окремих митних пунктах, так і в рамках взаємодії керівництва двох відомств.

Зокрема, протягом 2014 року передбачено здійснення спільного контролю в пунктах пропуску «Куйбишеве - Дякове» та «Плетенівка - Шебекіно», проведення робочих зустрічей задля створення комфортних умов при перетині українсько-російського державного кордону. Так, протягом І півріччя 2014 року заплановано проведення 10 зустрічей за участі представників Харківської, Сумської, Луганської, Чернігівської, Східної та Кримської митниць.

Також сторони домовилися про зіставлення даних митної статистики зовнішньої торгівлі, обмін досвідом у питаннях сплати митних платежів з використанням електронних терміналів та банкоматів.

У рамках обміну передовим досвідом застосування системи управління ризиками представники Міндоходів запропонували колегам розглянути можливість обговорення на робочих зустрічах питання автоматизації відповідної звітності.

Нагадаємо, участь митної служби України в Об’єднаній колегії є традиційним заходом, що дозволяє проінформувати сторони про останні зміни в митній справі в Україні, дізнатися про аналогічні нововведення в державах Митного союзу.

У рамках заходу, що відбувся, сторонами були обговорені, зокрема, питання скорочення кількості державних органів в пунктах пропуску держав Митного союзу, забезпечення вивезення іноземними громадянами тимчасово ввезених в держави Митного союзу транспортних засобів для особистого користування, роз’яснень щодо класифікації окремих товарів.

Прийнято також рішення запрошувати на наступні засідання Об’єднаної колегії держав-членів Митного союзу в якості спостерігачів митні адміністрації України, Вірменії, Киргизстану, Молдови та Таджикистану.

 

Звернення Міністерства доходів і зборів з приводу використання доменного ім’я відомства для розсилки спамів з вірусами

Шановні платники податків!

Протягом останніх днів зафіксовано випадки розсилки листів з використанням доменного ім’я Міністерства доходів і зборів – minrd.gov.ua. Файли-спами надсилаються на електронні адреси підприємств та містять шкідливе програмне забезпечення.

 Листи надходять з підробленої адреси у вигляді рахунків до сплати або скарги на неможливість отримання листів та містять додаток у вигляді файлу з розширенням .doc (насправді формат .rtf), при відкритті якого, з точки зору користувача, начебто нічого не відбувається.

Насправді цей документ містить експлойти для програмного забезпечення MS Office Word, після спрацювання яких автоматизоване робоче місце  уражається шкідливим програмним забезпеченням та починає належати до бот-мережі. Також можливі й інші наслідки такої вірусної атаки, які наразі з’ясовуються.

Вважаємо, що масова розсилка вірусних спамів є спланованої атакою для дискредитації роботи відомства.

За даним фактом за зверненням Міністерства вже розпочато кримінальне провадження.

Міністерство доходів і  зборів закликає всіх платників податків бути уважними та не відкривати подібні листи. Одними з адрес, з яких здійснюється розсилка шкідливих спамів, є pjil@minrd.gov.ua та jngr@minrd.gov.ua. 

У разі отримання подібних листів необхідно повідомити про це  Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України за адресою cert@cert.gov.ua. А також за можливості надіслати зразки шкідливого ПЗ і вихідних кодів електронних листів, попередньо заархівувавши їх з паролем «infected».

Якщо вже відбулося ураження вірусом рекомендується здійснити перевірку АРМ антивірусним програмним забезпеченням: Kaspersky Virus Removal Tool, CureIT та ін.

 

Всеукраїнський семінар-форум для платників податків

21 лютого 2014 року у м. Києві відбудеться Всеукраїнський семінар-форум для платників податків.

Тема семінару: «Оподаткування-2013: підсумки та перспективи».

Організатор семінару — «Вісник Міністерства доходів і зборів України».

Участь у семінарі безкоштовна  для передплатників журналу «Вісник Міністерства доходів і зборів України» на 2014 рік.

Місце проведення: м. Київ, вул. Саксаганського, 6, «Будинок кіно», метро «Палац спорту».

Довідки за тел.: 3-54-28 (Бердянська ОДПІ).

 

Запрошуємо на семінар за участі фахівців Міндоходів

28 лютого 2014 року у м. Донецьку відбудеться семінар за участі фахівців Міністерства доходів і зборів України.

Тема семінару: «Сплата податку на додану вартість у контексті Податкового кодексу України» 

Місце проведення: м. Донецьк, бульвар Пушкіна, 32 (приміщення Донецького обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації робітників органів державної влади, З поверх, ауд. 19).

Початок семінару: 10-00.

Програма проведення семінару 

 

№ з/п   Зміст                                Доповідач                                       Час виступу

1. Відкриття        Петрович Валентина Вікторівна -генеральний директор Української аудиторської служби  10.00 -10.10

2.1. Нове в податковому законодавстві з податку на додану вартість. 

2.Особливості застосування окремих пільг 3 оподаткування. 3.Документальне оформлення операцій з постачання (придбання) товарів/послуг (оформлення податкових накладних, розрахунків коригування реєстрів, податкової звітності).Кононова Алла Миколаївна -заступник начальника від ділу розгляду звернень з ПДВ Управління методології непрямих податків Департаменту координації нормотворчої та методологічної роботи з питань оподаткування10.10-11.30 11.45 -13.00

3.Перерва на обід13.00-14.00

4.1 .Відповіді на запитання.Кононова Алла Миколаївна -заступник начальника відділу розгляду звернень з ПДВ Управління методології непрямих податків Департаменту координації нормотворчої та методологічної роботи з питань оподаткування14.00 -16.00

 

 

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє

Запоріжці сплатили за ліцензії понад 2,2 млн. грн.

Саме такими є у січні поточного року надходження до бюджетів області від плати за ліцензії на право оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами. Платникам видано 317 ліцензій, призупинено 68 та анульовано 65 ліцензій. 

За минулий місяць проведено 5 перевірок суб’єктів господарювання, що вроздріб або оптовими партіями торгують алкогольними напоями та тютюновими виробами. За їх результатами встановлено 10 порушень та застосовано фінансових санкцій на суму 52 тис. грн.

Наприклад, при проведенні перевірки підприємця Г. у Мелітополі було встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами проводилася без наявності відповідних ліцензій, виявлено зберігання алкогольних напоїв немаркованих марками акцизного податку. Перевіряючі також встановили факт, що в магазині практикували торгівлю спиртними напоями "на розлив", хоча така форма обслуговування покупців передбачена для тих закладів, які мають статус суб'єкта господарювання громадського харчування. Сума штрафних санкцій склала майже 26 тис. грн. Окрім того, з магазину вилучено товарів на 5 тисяч гривень.

 

На Запоріжжі кількість електронних митних декларацій зросла до 98%

На Запорізькій митниці Міндоходів продовжує зростати питома вага митних декларацій, оформлених в електронному вигляді. У січні 2014 року фахівцями митниці оформлено майже 4 тисячі митних декларацій, з яких 98% – в електронному вигляді. Кількість електронних митних декларацій зросла на 17 відсотків. За аналогічний період 2013 року митні декларації в електронному вигляді становили 81 відсоток від загального обсягу. 

За словами начальника Запорізької митниці Міндоходів Михайла Бізілі, досягнутий результат засвідчує: електронна митна декларація – сервіс, який суб’єктам під час здійснення ними зовнішньоекономічних операцій максимально спрощує оформлення товарів та скорочує часові і фінансові витрати. Сьогодні середній час оформлення однієї митної декларації при експорті складає 41 хвилину, а імпортної – 1 годину 27 хвилин.

На підставі електронних митних декларацій в Україні здійснюються такі операції, як підтвердження фактичного вивезення товарів за кордон, державна реєстрація транспортних засобів, зняття експортно-імпортних операцій з валютного контролю та продаж іноземної валюти для проведення розрахунків підприємствами.

 Згідно з Митним кодексом України митну декларацію можна подавати в письмовому та електронному вигляді. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. 

Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках. Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу.

 

Запорізьке підприємство вивело в офшори 10 млн. грн. аби ухилитися від оподаткування

У ході планової перевірки одного із наукових інститутів, спеціалістів Головного управління Міндоходів у Запорізькій області привернув увагу факт укладання цим підприємством угоди з нерезидентом країни, що має офшорний статус (Віргінські Британські Острови). 

А суть укладеної угоди полягала в тому, що агент, який наділений повноваженнями представника запорізького наукового інституту, мав займатися пошуком потенційних клієнтів у країнах далекого зарубіжжя, яких цікавило б виробництво кольорових та інших металів. Географія цих країн доволі широка: Китай, Індія, Пакистан, Південна та Північна Америка, Південна Арабська Республіка, Єгипет. І з поставленими завданнями, як свідчать результати контракту, агент справився добре: підприємство уклало угоди на 13,6 млн. дол., а з них і його винагорода – 15 відсотків від суми контракту.

Так, за допомогою агента державне підприємство у січні минулого року уклало вигідний контракт з нерезидентом - фірмою "S", яка має офшорний статус, на розробку робочого проекту реконструкції заводу у Гватемалі. За досить прибутковий контракт отримав винагороду й агент - 10 млн. грн., який "об'їздив і облітав півсвіту у пошуках клієнта." 

Втім, можливості агента явно були перебільшені і переоцінені, адже компанія "S" володіє 22 відсотками одного з підприємств Російської Федерації та одним з підприємств в Україні і є одним із всесвітньо відомих у секторі виробництва кольорових металів. До того ж, ревізори з ГУ Міндоходів у Запорізькій області встановили, що фірма "S" не такий вже й новий клієнт, з нею науковці Запоріжжя плідно співпрацюють досить тривалий час. Окрім того, для вирішення питань стосовно укладання нового контракту науковці інституту вже неодноразово виїжджали до Гватемали. У мережі Інтернет є повідомлення про те, що номінальним власником підприємства "S", є громадянин Канади, виходець з колишнього Радянського Союзу.

- Тож, як свідчать факти перевірки, зусилля, спрямовані державним підприємством на пошуки потенційних клієнтів, були явно не доцільними. Адже ці "пошуки" велись там, де вже були роками напрацьовані зв'язки, а витрати агента у сумі 10 млн. грн. є завуальованою схемою розкрадання державних коштів підприємства шляхом виведення їх в офшорну зону та ухилення від оподаткування, - коментує результат перевірки начальник управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ГУ Міндоходів у Запорізькій області Лілія Кривонос. 

За фактом розкрадання державних коштів, ухилення від оподаткування розпочато кримінальне провадження.

 

Запоріжці вже задекларували понад 100 мільйонів гривень

За п'ять тижнів проведення кампанії декларування доходів громадян за 2013 рік у Запорізькому регіоні подано вже понад 2 тисячі декларацій, у яких громадяни задекларували 106 мільйонів гривень. Про це повідомила під час прес-конференції начальник Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька.

– Основна мета Міндоходів під час деклараційної кампанії – перш за все, впровадити ідеологію добровільного декларування громадянами своїх доходів. Хочу оголосити три головні аспекти щорічного декларування доходів. Перший – це виконання громадянами свого конституційного обов'язку, другий – індивідуальний внесок у розвиток держави і третій – реалізація громадянами прав на отримання податкової знижки, – відзначила Людмила Балацька.

Вона підкреслила, що в обов'язковому порядку повинні подати декларацію ті громадяни, які отримували доходи не від податкових агентів, а також доходи, з яких упродовж минулого року податок не утримувався.

Із загальної кількості поданих декларацій близько 1,2 тисячі – з податковими зобов'язаннями.

Найбільше звітів від загальної кількості надійшло від продажу сільськогосподарської продукції – понад 16 відсотків. Громадяни задекларували 1,5 мільйона гривень доходу.

На другому місці – доходи, отримані у вигляді спадку – 315 декларацій. Задекларована сума доходу – майже 31 мільйон гривень.

Цього року запорожці активно декларують доходи від здачі в найм об'єктів нерухомості. Темп зростання до аналогічного періоду минулого року склав понад 22 відсотки. Всього надійшло 306 декларацій. В першу чергу, це говорить про підвищення рівня податкової культури серед громадян. Від здавання квартир і будинків громадяни отримали доходів на загальну суму 1,5 мільйона гривень. Від продажу нерухомості надійшло 47 декларацій, задекларована сума доходів складає майже 6,2 мільйона гривень.

На четвертому місці – доходи, отримані від продажу рухомого майна. Цього року вже подано 24 декларації на загальну суму більше 2 мільйонів гривень.

Від отриманих інвестиційних доходів на суму 8,5 мільйона гривень надійшло 7 декларацій. Крім того, громадяни декларують доходи, отримані за кордоном. Вже задекларовано понад 3 мільйони гривень, що на 1 мільйон гривень більше, ніж у 2013 році.

Правом на податкову знижку в поточному році скористалися понад 630 громадян на загальну суму до повернення податку на доходи фізичних осіб 707 тисяч гривень.

Наприкінці заходу Людмила Балацька закликала запоріжців не відкладати цей процес на останні дні і вже у найближчих час прийти і задекларувати свої доходи або відправити декларацію по електронній пошті.

 

Понад 15 відсотків запорізьких декларантів відзвітувалися, не відвідуючи органи Міндоходів

На Запоріжжі громадськість активно користується електронним декларуванням. З початку року в регіоні кількість декларацій про майновий стан і доходи громадян за 2013 рік вже склала понад 300 або 15 відсотків від загальної кількості. Цей показник на третину перевищує минулорічні темпи електронного звітування. На цьому наголосила начальник Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька у ході прес-конференції.

– Ще минулого року запорізькі платники отримали можливість відзвітуватися про доходи за допомогою мережі Інтернет, не відвідуючи податкову інспекцію. Для цього необхідно мати спеціальне програмне забезпечення і електронний ключ цифрового підпису. Цей он-лайн сервіс працює на веб-порталі Міністерства доходів і зборів України, – зазначила Людмила Балацька.

Як було відзначено, з перших днів проведення кампанії декларування в усіх інспекціях створені максимально комфортні умови для громадян. Органи Міндоходів прагнуть, щоб процес декларування був для запорожців зручним, зрозумілим і швидким. Саме з цією метою центри обслуговування платників були переведені в режим посиленої роботи. Для зручності платників фахівці центрів працюють щоденно до 20-00 і за принципом "до останнього клієнта".

Кожен відвідувач ЦОПу може подати звітність, проконсультуватися щодо правильності її заповнення або отримати будь-яку іншу послугу. У разі необхідності графіки роботи ЦОПів можуть бути подовжені.

Крім того, з питань декларування доходів громадян органами Міндоходів області проводиться активна роз'яснювальна робота. Як наголосила Людмила Балацька, кампанія декларування спрямована, перш за все, на стимулювання добровільної сплати податків і зборів.

 

У Запорізькому регіоні у ході кампанії декларування вже з'явилися перші "мільйонери"

За результатами п'яти тижнів кампанії декларування на Запоріжжі шість осіб подали декларації, у яких вказали минулорічні доходи понад 1 мільйон гривень. На цю ж дату 2013 року кількість "мільйонерів" становила лише 3. Як зазначила під час прес-конференції начальник Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька, вони задекларували доходів на загальну суму 19 мільйонів гривень.

Серед цих осіб є ті, які отримали у минулому році доходи за межами України. Наприклад, минулого року житель Запоріжжя отримав доходи за кордоном на суму майже 3 мільйони гривень. З цієї суми він вже заплатив до бюджету 326 тисяч гривень.

Інший громадянин А. заробив вже в Україні близько 1,9 мільйона гривень. У поданій декларації він вказав дохід понад 200 тисяч гривень – від продажу автомобіля і 1,2 мільйона гривень – від реалізації нерухомості та 400 тисяч гривень – від підприємницької діяльності.

Двоє інших громадян М. і Д. отримали доходи у вигляді дивідендів і зарплати на загальну суму майже 5 мільйонів гривень.

Людмила Балацька підкреслила, разом із тим ще не всі громадяни готові добровільно декларувати отримані доходи. Органами Міндоходів проводиться робота з виявлення потенційних декларантів, які зобов'язані це зробити.

Перш за все, це курортна сфера, здавання житла, надання різного роду послуг, зокрема, побутових, а також репетиторство, організація свят, музичний супровід, відеозйомка та інші.

Співробітники Міндоходів відпрацьовують наявні дані. Зокрема, триває тісна взаємодія і обмін інформаційними ресурсами з органами влади і місцевого самоврядування.

 

Запорізькі оперативники спрямували до бюджету 115 тис. гривень

Саме таку суму за минулий тиждень співробітники оперативних підрозділів НУ Міндоходів області спрямували до бюджетів усіх рівнів. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 7 кримінальних правопорушеннях, з яких 6 – за ухилення від сплати податків. Із незаконного обігу вилучено товарів підакцизної групи на суму 203 тис. гривень.

 

Запорізьке підприємство на Інтернет - послугах ухилилося від сплати податків майже на 3 млн. гривень

Службові особи одного з підприємств м. Запоріжжя, які під час надання різноманітних рекламних послуг за допомогою мережі Інтернет, шляхом відображення у податковій звітності підприємства безтоварних операцій,  ухилились від сплати податків на суму понад 2 млн. 900 тис. гривень. 

За матеріалами оперативних співробітників Головного управління Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах). 

 

Завищили витрати аби не сплатити до бюджету півмільйона гривень

Оперативні співробітники Головного управління Міндоходів у Запорізькій області розпочали кримінальне провадження стосовно ухилення від сплати податків  одного з  підприємств м. Запоріжжя.

Підприємство займалось торгівлею металами та металевими рудами. Його службові особи вирішили поживитись за кошти держави. Вони   збільшували витрати підприємства у результаті чого загальна сума ухилення від сплати податків склала понад 500 тис. гривень. 

 

Запорізькі оперативники  вилучили тютюну і алкоголю на 200 тис. гривень

Оперативні співробітники  на території м. Запоріжжя та Запорізької області  встановили 6 фактів реалізації тютюнових виробів без наявності відповідних дозвільних документів  (ст.156  КУаАП України «Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами»). Із незаконного обігу вилучено 11,5 тис. пачок тютюнових виробів на загальну суму 138,6 тис. гривень.

Окрім цього, оперативні співробітники ГУ Міндоходів у Запорізькій області  встановили 5 фактів реалізації алкогольних напоїв без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольною продукцією (ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Вилучено алкогольних напоїв на загальну суму 64,5 тис. гривень.

 

Бердянська ОДПІ

Запрошуємо школярів до участі у конкурсі «Очима дитини про бюджет країни»

Бердянська  об’єднана  державна  податкова інспекція  повідомляє про початок проведення 1 етапу нового Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості „Очима дитини про бюджет країни”.

 Конкурс проводиться за такими напрямами дитячої творчої діяльності з податкової та митної тематики: художні твори; комп'ютерна графіка (комп'ютерна анімація); літературні твори.

Роботи на конкурс подаються до Бердянської ОДПІ до 01 квітня 2014 року (пр. Праці, 20, каб. 308,317, тел. 3-54-28). 

Також повідомляємо, що роботи надіслані на 1 етап конкурсу «Податки очима дітей» у 2013 році, будуть приймати участь у новому конкурсі „Очима дитини про бюджет країни” в 201 4 році. 

 

Бердянські оперативники вилучили алкоголю та тютюну на суму понад 20 тис. гривень

Співробітниками головного оперативного відділу Бердянської ОДПІ встановлені факти реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій та свідоцтва про реєстрацію ФОП в магазині «А.», розташованого в прибережній частині м. Бердянська. В результаті перевірки вилучено алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму понад 7 тис. грн. 

Також встановлено факт реалізації тютюнових виробів без наявності свідоцтва про реєстрацію ФОП та дозвільних документів на роздрібну торгівлю в центральній частині м. Бердянська. Із незаконного обігу вилучено тютюнових виробів на суму понад 13 тис. грн.

 

З незаконного обігу вилучено алкоголю та тютюну на суму понад 34 тис. гривень

Співробітниками головного оперативного відділу Бердянської ОДПІ припинено реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності дозвільних документів, а саме торгового патенту на право здійснення торгівельної діяльності в магазині «Р.», розташованому в нагорній частині м. Бердянська. В результаті перевірки вилучено алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму понад 34 тис. гривень.

 

Новини законодавства

Затверджена форма податкової накладної

Наказ Міністерства доходів і зборів України про затвердження форми податкової накладної (від 14.01.2014 р. № 10) буде опубліковано 18 лютого, а вступить в дію з 1 березня 2014 року.

Тобто нова форма податкової накладної почне застосовуватися з 1 березня.

Наказ Міністерства доходів і зборів України від 14.01.2014 № 10 „Про затвердження Форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної”

 

Повідомлення про відкриття/закриття рахунків платників податків

З 07.02.2014 року набрав чинності наказ Міндоходів України, яким затверджено Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів.

Наказ Міндоходів від 26.12.2013 року №853

 

Оновлено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків

28.01.2014 року набрав чинності наказ Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року № 779 „Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків”.

Зазначеним наказом визначено порядок: 

реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі;

обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;

формування та ведення Державного реєстру;

подання облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);

подання заяви про зміну даних, що вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про Це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);

внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;

внесення до паспортів фізичних осіб даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру;

видачі документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;

формування реєстраційного номера облікової картки платника податків; ведення документів, пов’язаних із реєстрацією фізичних осіб у Державному реєстрі.

Передбачено порядок повідомлення фізичних осіб - суб’єктів персональних даних про мету збору персональних даних у Державному реєстрі.

Також, надано право для фізичних осіб - іноземців та осіб без громадянства, які мають посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання в Україні, реєструватись платниками податків у державних податкових інспекціях у районах, містах, районах у містах, об’єднаних державних податкових інспекціях, що відповідають місцю проживання в Україні, зазначеному в посвідці.

Крім того, вдосконалено порядок обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Запроваджено ведення нового журналу - Журнал надання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків (додаток 16 до Положення).

 

Затверджено нову форму декларації з податку на нерухоме майно

Наказом Міністерства доходів і зборів від 05.12.2013 р. №766 «Про затвердження форми податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затверджено нову форму податкової декларації з податку на нерухоме майно. У новій формі серед відомостей про наявні об'єкти житлової нерухомості, що додається до декларації, додана графа для відображення, коду території, на якій розташований об'єкт житлової нерухомості, по КОАТУУ.

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

 

Затверджено розрахунок збору з транспортних засобів

Міністерством доходів України наказом від 05.12.2013 р. №767 затверджено форму Розрахунку суми збору за першу реєстрацію транспортних засобів.

Наказом Міндоходів від 05.12.2013 р. №768 затверджено форми повідомлень про зареєстровані та зняті з реєстрації транспортні засоби, які органи ДАІ повинні подавати органам Міндоходів відповідно до пункту 239.5 ПКУ.

Нагадаємо, що юридичні особи в десятиденний термін після першої реєстрації в Україні транспортних засобів подають до відповідного контролюючого органу за місцем свого знаходження та за місцем реєстрації транспортного засобу розрахунок суми збору за такі транспортні засоби. До розрахунку обов'язково додаються копії реєстраційних документів, завірених відповідним уповноваженим державним органом, що проводив реєстрацію.

Зазначені форми розрахунку та повідомлень набудуть чинності з дня їх офіційного опублікування.

 

Затверджено книгу обліку доходів і витрат для визначення податкової знижки

Міністерством доходів і зборів України затверджено форми:

- Книги обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного      доходу та Порядок  її ведення, яка використовується платниками податку на доходи фізичних осіб, які зобов’язані подавати декларацію або мають право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосування права  на податкову знижку (наказ від 11.12.2013 р. №794 );

- довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку) та Порядок її заповнення, яка видається фізичній особі - резиденту, що виїжджає за кордон на постійне місце проживання (наказ від 11.12.2013 р. №795).

 

Затверджено нові довідники пільг по податках і зборах

Міністерством доходів і зборів України затверджений Довідник № 69/1 податкових пільг, які є втратами доходів бюджету, і Довідник № 69/2 інших податкових пільг. Довідники містять пільги, що діють станом на 01.01.2014 р.

Дані Довідників використовуються платниками податків при заповненні звіту про суми податкових пільг. 

Подається зазначений звіт суб'єктом господарювання за три, шість, дев'ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. 

У випадку, якщо суб'єкт господарювання  пільгами не користується, звіт не подається. 

 

Встановлені правила оформлення результатів податкових перевірок дотримання норм законодавства про трансфертне ціноутворення

Наказом від 24.12.2013р. № 843 (вступив в дію 07.02.2014р.), затверджена форма акта (довідки) про результати проведення перевірки платника податків з питань повноти нарахування і сплати податків та зборів під час здійснення контрольованої(их) операції(й). Одночасно встановлено Вимоги до складення акта (довідки).

Акт (довідка) повинен бути підписано перевіряючим, керівником перевірки та зареєстровано органом Міністерства доходів та зборів України, який проводив перевірку, протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку. Після цього протягом двох робочих днів з дати реєстрації акт повинен бути вручено представникам посадовим особам платника податків або його представникам.

У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) про результати перевірки, вони мають право подати свої заперечення територіальному органу Міністерства доходів і зборів України, який проводив перевірку, протягом 30 календарних днів з дня отримання акта (довідки).

Такі заперечення розглядаються територіальним органом Міністерства доходів і зборів України протягом 10 робочих днів, що настають за днем їх отримання. При цьому платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податків зазначає у запереченнях.

Наказ Міндоходів від 24.12.2013р.№843 «Про затвердження форми акта (довідки) про результати проведення перевірки платника податків з питань повноти нарахування і сплати податків та зборів під час здійснення контрольованої(их) операції(й) та Вимог до його (її) складення»

 

Оновлені форми книг обліку розрахункових операцій

07.02.2014 року вступив в дію наказ Міндоходів України № 844 від 24.12.2013, яким внесені зміни до Порядку реєстрації та проведення розрахункових книг, книг обліку розрахункових операцій (далі - Порядок).

Так, раніше Порядок визначав, що суб’єкт господарювання повинен забезпечити використання книг обліку розрахункових операцій в тій господарській одиниці, яка вказана на титульній сторінці книги при її реєстрації/перереєстрації, та з тим РРО, до якого така книга зареєстрована. Зараз вказані зміни до Порядку передбачають, що використання такої книги повинно бути у відповідній господарській одиниці або з тим РРО, до якого така книга зареєстрована.

Крім того, були затверджені нові редакції додатків до Порядку, що визначають форми книги обліку розрахункових операцій на РРО та книги обліку розрахункових операцій на господарську одиницю.

 

Роз’яснення податкового законодавства

Бердянська ОДПІ нагадує

19 лютого 2014 року - останній день подання декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.

19 лютого 2014 року - останній день подання податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2014 рік.

Термін подання податкової звітності платниками земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності - не пізніше 20 лютого 2014 року.

 

Сплатіть податки вчасно!

Термін сплати податків та зборів за 4 квартал - не пізніше 19 лютого 2014 року!   

 

19 лютого 2014 року – кінцевий термін сплати єдиного податку платниками IIІ-VI груп

Платники єдиного податку третьої-шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал.

Нагадаємо, що декларація за звітний квартал подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, а саме до 9 лютого 2014 року. Водночас, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим (ст. 49 ПКУ). Тобто, останнім днем подачі податкової декларації платниками єдиного податку IIІ-VI груп було 10 лютого 2014 року.

Незважаючи на це, останнім днем сплати єдиного податку за IV квартал 2013 року платниками, які застосовують спрощену систему оподаткування та перебувають на IІІ-VI групах, вважається 19 лютого 2014 року.

Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.

Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку визначені ст. 295 Розділу XIV Податкового кодексу України.

 

Як отримати довідку про відсутність заборгованості зі сплати ЄВ

На вимогу платників, а саме: роботодавців, фізичних осіб – підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, органи доходів і зборів проводять звірення сум нарахування та сплати ними єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ).

Для цього платник звертається з заявою в довільній формі щодо отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати ЄВ до органу доходів і зборів за основним місцем обліку. У заяві обов’язково зазначається найменування установи, до якої подається відповідна довідка.

Контролюючий орган на підставі даних картки особового рахунку платника визначає наявність/відсутність заборгованості зі сплати ЄВ на дату формування довідки.

Довідка за довільною формою (крім довідки про відсутність заборгованості із сплати ЄВ у зв’язку з прийняттям рішення про ліквідацію, реорганізацію юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичною особою) надається платнику ЄВ безоплатно протягом 15 календарних днів (ст. 20 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» зі змінами і доповненнями).

Дана норма передбачена частиною 7 ст. 14  Закону України від  8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями.

 

За якою формою необхідно подавати звітність з податку на додану вартість?

Наказом Міністерства доходів і зборів України №678 від 13.11.2013 року (опублікований в Офіційному віснику України від 30.12.13 №99) затверджені нові форми податкової звітності з податку на додану вартість.       

Отже, з 1 лютого 2014 року звітність з податку на додану вартість подається до органів Міндоходів за новою формою, затвердженою наказом Міндоходів  №678.

Нові форми звітності подаватимуть платники ПДВ, які звітують щомісяця, - за підсумками січня 2014 року – не пізніше 20 лютого 2014 року; які звітують щокварталу, - за І квартал 2014 року – не пізніше 12 травня 2014 року.

Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок слід подавати за новою формою, затвердженою вищезазначеним наказом Міндоходів.

Крім того, з 1 січня 2014 року Реєстр виданих та отриманих податкових накладних слід вести за формою, затвердженою наказом Міндоходів №708 від 25.11.2013 (опублікований в Офіційному віснику України від 31.12.13 №100).

 

Щодо виписки податкової накладної у разі зміни номенклатури товарів.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Зміна номенклатури товарів також є зміною суми компенсації їх вартості, оскільки один вид товарів кількісно або вартісно зменшується, а інший – на відповідну кількість або суму збільшується.

Згідно з п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 № 1379, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1333/20071 (далі – Порядок № 1379), у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до ст. 192 Кодексу постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання, реєстрації, зберігання розрахунку коригування аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.

Номер розрахунку коригування присвоюється відповідно до його номера в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.

Пунктом 18 Порядку № 1379 визначено, що на титульному аркуші розрахунку коригування вказується, до якої податкової накладної та за яким договором вносяться зміни.

Таким чином, оскільки у разі зміни номенклатури постачання товарів фактично відбувається повернення одних товарів та отримання інших, то продавець в обов’язковому порядку повинен виписати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якої згідно з договором вносяться зміни на товари, кількість (вартість) яких зменшується та виписати іншу податкову накладну на товари, які постачаються на їх заміну.

 

Митні питання

У 2013 році український експорт напівфабрикатів з вуглецевої сталі склав 5,3 млрд. доларів

Протягом минулого року Україною було експортовано напівфабрикатів з вуглецевої сталі на суму 5,3 млрд. доларів, у той час як імпорт цього товару склав 36,5 млн. доларів.

Найбільшим попитом ця продукція металургії користувалась у Туреччині та Єгипті, загальний обсяг експорту в ці країни склав майже 2 млрд. доларів.

Левова частка імпорту напівфабрикатів надійшла з Росії, а саме 36 млн. доларів, або 98,6% загального імпорту.

Також залишається лідером експортних операцій України плоский прокат з вуглецевої сталі. Загалом різних видів цього продукту було експортовано у 2013 році на 3,4 млрд. доларів, з яких тільки гарячекатаного майже на 2,8 млрд. доларів. Імпортовано плоского прокату в 4 рази менше.

Серед країн-партнерів лідерами залишаються Росія та Туреччина.

Довідково: при підготовці публікації використовувались дані експорту та імпорту товарів за кодами 7207-7212 УКТ ЗЕД.

 

Протягом січня 2014 року експорт залізних руд та концентратів склав 352,5 млн. доларів

З початку року експорт залізних руд та концентратів склав 352,5 млн. доларів, у той же час їх імпорт - майже 29 млн. доларів.

Основними покупцями українського заліза стали Китай, Чехія та Польща. Обсяг експортованої до них залізорудної сировини склав 269,5 млн. доларів, при чому найбільшим партнером став Китай – 51,2% загального експорту.

В імпорті залізних руд та концентратів першу сходинку посіла Росія з обсягом імпортованої в Україну залізорудної сировини на 28,9 млн. доларів.

 Довідково: при підготовці публікації використовувались дані експорту та імпорту товарів за кодом 2601 УКТ ЗЕД.

 

Строки транзитних перевезень

В залежності від виду транспортного засобу встановлюються такі строки транзитних перевезень: 

1) для автомобільного транспорту – 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб);

2) для залізничного транспорту – 28 діб;

3) для авіаційного транспорту – 5 діб;

4) для морського та річкового транспорту – 20 діб;

5) для трубопровідного транспорту – 31 доба;

6) для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) – 90 діб.

До зазначених строків не включається:

1) час дії обставин відповідно до ст.192 Митного кодексу України;

2) час зберігання товарів під митним контролем. Але за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення;

3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених р.V Митного кодексу (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).

Водночас, положеннями ст. 192 «Заходи, що вживаються у разі аварії чи дії обставин непереборної сили під час перевезення товарів» встановлено, що якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до митного органу призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний:

1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання;

2) терміново повідомити найближчий митний орган про обставини події, місцезнаходження товарів i транспортного засобу.

Строки транзитних перевезень визначено ст. 95 розділу V Митного кодексу України.

 

Декларування доходів громадян 2014

Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за податковою адресою платника

Податкова декларація про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2013 році, подається до органу доходів і зборів за податковою адресою платника. Тобто, за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Декларація подається до 1 травня поточного року.

Нагадуємо, що з 1 січня 2014 р. розпочалася кампанія декларування доходів, отриманих громадянами протягом 2013 року.

Декларування доходів платниками податку на доходи фізичних осіб здійснюється відповідно до норм Податкового кодексу України (далі - Кодекс). Згідно з Кодексом громадяни зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) та/або мають право її подати для отримання податкової знижки та повернення частини сплаченого до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Для реалізації права громадян на податкову знижку за наслідками 2013 року платники податку декларацію можуть подати упродовж всього року.

 

Які саме доходи повинні відобразити громадяни у річній податковій декларації про майновий стан і доходи?

• доходи, отримані від двох і більше податкових агентів;

• доходи, отримані від особи, яка не є податковим агентом;

• доходи від операцій з продажу (обміну) нерухомого майна;

• доходи від операцій з продажу (обміну) рухомого майна;

• доходи, отримані від будь-яких переходів права власності на об'єкти рухомого майна;

• доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції;

• доходи у вигляді неустойки (штрафів, пені);

• доходи попередніх періодів (самостійно виявлені помилки);

• іноземні доходи;

• оренда майна фізичної особи;

• інвестиційний прибуток;

• спадщина;

• подарунки;

• сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності;

• окремі види доходів, що не підлягають оподаткуванню при нарахуванні чи виплаті;

• невикористані та неповернуті кошти у вигляді цільової допомоги;

• непогашена частина податку з суми, поданої під звіт, при припиненні трудової діяльності;

• додаткові блага від третьої особи;

• суми боргу платника податку;

• нецільова благодійна допомога понад установлену норму;

• сума недоплати податку при припиненні трудової діяльності;

• кошти або майно, отримані як хабар.

 

Концепція реформи декларування доходів громадян

Концепція реформи декларування доходів громадян передбачає наступні принципи декларування:

Обов’язкове декларування – це розширення кола осіб, які зобов’язані подавати декларацію залежно від рівня доходів або майнового стану відповідно до встановлених критеріїв.

Критеріями для декларування є рівень річного доходу понад 120 МЗП (з 01.01.2014р. – 156120 грн.) або вартість майна понад 1200 МЗП (з 01.01.2014р. – 1561200 грн.), або сума фінансових зобов’язань понад 120 МЗП.

Однак при будь-якій вартості майна не потрібно подавати декларацію, якщо одночасно дотримуються такі критерії:

а) квартира загальною площею до 120 м2 та/або будинок до 250 м2 та/або один колісний ТЗ із об’ємом двигуна не більш як 2500 см3 та/або судно довжиною до 7,5 м та/або земельна ділянка в межах норм безоплатної передачі згідно зі ст.121 Земельного кодексу (зокрема: для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будинків і споруджень (присадибна ділянка) у селах – не більше ніж 0,25 гектара, у селищах – не більше ніж 0,15 гектара, у містах – не більше ніж 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більше ніж 0,10 гектара; для ведення садівництва – не більше ніж 0,12 гектара);

б) немає будь-якого іншого майна, що декларується.

У розрахунку беруть участь усі доходи фізичної особи незалежно від джерела (наприклад, зарплата, чистий дохід підприємця, неоподатковувані доходи тощо).

Можливе поетапне зниження рівня критерію доходу.

Якщо особа припиняє відповідати критеріям, вона буде зобов’язана подавати декларації протягом наступних трьох років.

Інші критерії декларування (одержання доходу не від податкового агента) залишаються незмінними. 

На додаток до декларування доходів, податку, відрахувань і пільг здійснюватиметься декларування майна, коштів і фінансових зобов’язань (позичок, кредитів, інших зобов’язань).

Майно включатиме лише майно, що підлягає реєстрації (включаючи вартість незавершеного будівництва), частки у юридичних особах і кошти на рахунках у банках (у перспективі – відмова від декларування майна, дані про яке є в українських реєстрах).

Підлягають декларуванню майно, кошти і фінансові зобов’язання – як українські, так і закордонні.

Збереження існуючих механізмів утримання через податкових агентів, а також самостійної сплати податку до одержання визначених видів доходів (рухоме, нерухоме майно, спадщина нерезидента та ін.).

Удосконалення форми декларації з метою доступності та зрозумілості для платника податків.

Якщо податок уже утримано протягом року, додаткового зобов’язання сплати податку за декларацією не виникає.

У перспективі передбачається розширення переліку відрахувань, що надаються за декларацією (наприклад суми, сплачені за оренду житла; витрати на утримання дітей у дошкільних навчальних закладах). 

 Ознайомитися з Концепцією можна на сайті Міндоходів: 

HTTP://MINRD.GOV.UA/BANERYI/KONTSEPTSIYA-REFORMI-DEKLARUVANNYA

Також свої пропозиції Ви можете надіслати на електронну скриньку gromada@minrd.gov.ua.

 

Платникам податку на прибуток

В які терміни платнику податку на прибуток необхідно подати до органів доходів і зборів річну фінансову звітність? 

Відповідно до пункту  46.2 статті  46 Податкового кодексу України, платник податку на прибуток разом з річною податковою декларацією має подавати річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.

Отже, платники податку на прибуток, для яких базовим звітним періодом  є:

- календарний квартал, подають фінансову звітність протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного  кварталу (півріччя). За 2013 рік -  не пізніше 10 лютого 2014 року;

- календарний рік - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного  року. За  2013 рік - не пізніше 3 березня 2014 року.

При цьому, платники податку на прибуток – малі підприємства та юридичні особи, що ідповідають критеріям, визначеним п. 154.6 ст. 154 ПКУ (до 1 січня 2016 року застосовують ставку податку на прибуток 0 відсотків), подають разом з річною податковою декларацією скорочену фінансову звітність :- Баланс (ф.№1-м); - Звіт про фінансові результати (ф.№2-м).

Всі інші платники до податкової декларації за рік подають: - Баланс (Звіт про фінансовий стан) (ф.№1); - Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (ф.№2); - Звіт про рух грошових коштів (ф.№3); - Звіт про власний капітал (ф.№4).

Яким чином врахувати щомісячні аванси у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток за 2013 рік?

Платники податку на прибуток, які сплачували протягом 2013 року авансові внески відповідно до п.57.1 статті 57 Податкового кодексу України, мають право при визначенні податкового зобов’язання  з цього податку за підсумками 2013 року зменшити нараховану суму податку в тому числі і на суму нарахованих щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, задекларованих у рядку 13.7 таблиці 1 додатку ЗП до рядка 13 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

При заповненні рядку 13.7 таблиці 1 додатку ЗП необхідно враховувати авансові внески, нараховані протягом 2013 року, а саме – з січня по грудень 2013 року.

Якщо підприємство подавало декларацію з податку на прибуток щоквартально (у І кварталі отримано збиток) то за якою формою необхідно надати декларацію з податку на прибуток за 2013 рік?

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.13 №872 затверджена форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (оприлюднена в Офіційному віснику України від 24.01.2014 №6).

До запровадження прийняття декларацій з податку на прибуток підприємств в електронному вигляді за новими формами (затвердженими Міндоходів), платники цього податку мають можливість подати декларації за 2013 рік з граничним терміном подання – 10 лютого 2014 року (за базовий період календарний квартал) за старими формами (затвердженими Мінфіном від 28.09.2011 № 1213).

Про дату з якої буде прийматися «електронна декларація» з податку на прибуток за новими формами буде повідомлено додатково.

Розрахунок щомісячного авансового внеску з податку на прибуток, який має сплачуватись починаючи з березня 2014 року по лютий 2015 року включно, здійснюватиметься за старими формами декларацій в автоматичному режимі (після доопрацювання програмного забезпечення) та заноситись до картки особового  рахунку  платника таким чином: рядок 11 + рядок 12 - рядок 13.1 – рядок  13.2 -13.6 Додатка ЗП до рядка 13)/12;

Вищезазначене викладене у листі Міністерства доходів і зборів України від 29.01.2014 р. №2191/7/99-99-19-03-01-17 "Про подання податкової звітності з податку на прибуток за 2013 рік".

Яким чином в 2014 році здійснюється оподаткування податком на прибуток житлово-комунальних підприємств? 

З 1 січня 2014 року втратив свою тимчасову дію п. 13 підрозд. 4 розд. ХХ Податкового кодексу України.

Нагадаємо, що згідно з цим пунктом збільшення доходів житлово-комунальних підприємств від надання житлово-комунальних послуг здійснювалося за датою надходження коштів від споживачів. Відповідно, витрати на придбання товарів, робіт, послуг у собівартості реалізованих житлово-комунальних послуг визначалися в міру їх оплати.

Починаючи з 2014 року дохід та, відповідно, витрати від надання послуг і виконання робіт житлово-комунальними підприємствами визначаються у загальному порядку, за датою складання акта чи іншого документа, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.

 

Платники податків запитували

Чи має право на формування податкового кредиту платник ПДВ, який перераховує іншій особі – платнику ПДВ кошти як відшкодування збитків за пошкоджене (знищене, бо втрачене) майно такої особи?

Відповідно до ст.224 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV (далі – ГКУ) учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов’язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб’єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками, зокрема, розуміється втрата або пошкодження майна, а також не одержані доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов’язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Згідно зі ст.225 ГКУ до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб’єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов’язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов’язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.226 ГКУ у разі якщо збитків завдано іншим суб’єктам, учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов’язаний відшкодувати на вимогу цих суб’єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.

Згідно з п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв’язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Таким чином, у разі якщо платник ПДВ перераховує іншій особі – платнику ПДВ кошти як відшкодування збитків за пошкоджене (знищене, втрачене) майно такої особи, то оскільки таке перерахування коштів не пов’язане з придбанням товарів (послуг), з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такого платника податку, право на віднесення сум податку до податкового кредиту не виникає.

Чи має право платник податку віднести до складу податкового кредиту суму ПДВ, сплачену при придбанні до 1 січня 2011 року легкового автомобіля, у разі виключення його зі складу ОФ і продажу його як товару після 1 січня 2011 року?

Згідно з пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України від 3 квітня 1997 року №168/97-ВР „Про податок на додану вартість” із змінами та доповненнями (далі – Закон №168), який діяв до 1 січня 2011 року, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище від рівня звичайних цін, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст. 8 (прим 1) цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв’язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до другого абзацу пп.7.4.2 ст.7 Закону №168 сума податку, сплачена платником податку при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), що включається до складу основних фондів, до податкового кредиту не включалась.

При цьому, платник податку до 1 січня 2011 року, у разі виключення легкового автомобіля зі складу основних фондів і продажу його як товару, на дату такого продажу міг віднести до складу податкового кредиту частину суми ПДВ, нараховану (сплачену) при придбанні такого автомобіля, яка відповідає незамортизованій частині вартості, але не вище від рівня звичайної ціни, що склалася на момент такого продажу.

Дана позиція була викладена в листі ДПА України від 05.11.08 №22622/7/16-1517-21.

Норми Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) не містять обмежень щодо включення до складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених при придбанні легкового автомобіля.

Враховуючи зазначене, у разі виключення платником ПДВ легкового автомобіля, придбаного до 1 січня 2011 року, зі складу основних фондів і продажу його після 1 січня 2011 року як товару, на дату такого продажу до складу податкового кредиту може бути віднесено частину суми ПДВ, нараховану (сплачену) при придбанні такого автомобіля, яка відповідає незамортизованій частині вартості, але не вище від рівня звичайної ціни, що склалася на момент такого продажу. При цьому, слід зазначити, що згідно з п. 198.6 ст. 198 р. V ПКУ право на включення отриманої податкової накладної до складу податкового кредиту у платника податку після сплину 365 календарних днів з дати виписки такої податкової накладної, відсутнє.

За якою датою виникає право на податковий кредит за товарами/послугами, що придбаваються не за бюджетні кошти з метою подальшого їх постачання за бюджетні кошти?

Пунктом 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2011 року № 2755-VI (далі – ПКУ) передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п. 187.7 ст. 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом.

Враховуючи те, що п. 187.7 ст. 187 ПКУ визначений особливий порядок виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, а не визначено, що на зазначені операції поширюється касовий метод, дата виникнення права на податковий кредит при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів визначається у загальновстановленому порядку за правилом «першої події» відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПКУ.

Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюються з відповідного рахунка Державного казначейства України.

З якої дати виникає право на включення до податкового кредиту сум ПДВ на підставі податкової накладної, виписаної при придбанні послуг від нерезидента на митній території України?

Відповідно до п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі-ПКУ) для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з п.187.8 ст.187 ПКУ, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов’язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.

Так, п.187.8 ст.187 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань за операціями з постачання послуг нерезидентами, місцем надання яких є митна територія України, є дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Враховуючи зазначене, за операцією з постачання послуг нерезидентом на митній території України отримувач таких послуг має право включити суми податку до податкового кредиту на дату сплати (нарахування) податку за податковими зобов’язаннями, що були включені ним до податкової декларації з ПДВ попереднього періоду.

Чи має право ФОП - платник ПДВ, що здійснює придбання, спорудження, будівництво нерухомого або рухомого майна, на формування податкового кредиту з ПДВ?

Відповідно до п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Для юридичних осіб чи фізичних осіб – підприємців, які є платниками ПДВ, норми р.V ПКУ не передбачають будь - яких відмінностей при визначені сум ПДВ, що підлягають включенню до податкового кредиту такого платника податку та бюджетному відшкодуванню.

При цьому, відповідно п.1 та п.2 ст. 325 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-ІV суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Тобто, суб’єктом права власності законодавством визначається фізична особа, яка може бути власником будь-якого майна, крім майна, яке не може знаходитись взагалі у власності фізичної особи. Отже, такий суб’єкт права власності як фізична особа – підприємець не відокремлюється. Враховуючи те, що суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа підприємець не може бути власником нерухомого або рухомого майна, а придбання, спорудження, будівництво такого майна суб’єктом підприємницької діяльності - фізичною особою підприємцем, який зареєстрований платником ПДВ, може здійснюватись ним виключно як фізичною особою, то право на податковий кредит за операцією з придбання, спорудження, будівництва зазначеного майна не виникає.

Чи має право платник податку на включення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених у зв’язку з придбанням товарів/послуг, ОФ, що використовуються в його господарській діяльності у разі придбання їх за рахунок бюджетних коштів, що надійшли йому у вигляді субсидій та поточних трансфертів?

Пунктом 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) зазначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно з п.1.5 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 № 754, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.03.12 за № 456/20769 (далі – Інструкція № 333), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються, зокрема, за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Пунктом 1.6 р. І Інструкції № 333 визначено, що:

субсидії - усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов’язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;

трансфертні платежі - невідплатні і безповоротні платежі, які не є придбанням товарів чи послуг, наданням кредиту або виплатою непогашеного боргу.

Згідно із п.п. 135.5.10 п. 135.5 ст. 135 ПКУ суми дотацій, субсидій, капітальних інвестицій із фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або бюджетів, отримані платником податку, включаються до інших доходів такого платника податку.

Тобто, товари/послуги, основні фонди, придбані за рахунок бюджетних коштів, що надійшли платнику податку у вигляді субсидій та поточних трансфертів, вважаються придбаними безпосередньо платником (за умови, що такі кошти включені до доходів платника податку) і суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, можуть бути включені до складу податкового кредиту при дотриманні інших вимог щодо формування податкового кредиту, встановлених нормами ПКУ.

Чи виникає у платника ПДВ право на формування податкового кредиту щодо отриманих основних засобів у якості внеску до статутного фонду від засновника – платника ПДВ?

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв’язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).

Пунктом 198.3 ст. 198 ПКУ визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій – не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

При цьому не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними, або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПКУ, чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст.201 ПКУ.

Крім того, згідно з п.п. 146.17.2 п. 146.17 ст. 146 ПКУ до придбання прирівнюються операції з отримання основних засобів у разі внесення основних засобів до статутного фонду (капіталу) платника податку.

Враховуючи викладене, оскільки внесення основних засобів до статутного фонду (капіталу) платника податку прирівнюється до операції з придбання, то платник ПДВ – емітент корпоративних прав може віднести суму ПДВ, нараховану за операцією з передачі майна до статутного фонду (капіталу), за умови наявності податкової накладної, оформленої засновником – платником ПДВ, та подальшого використання таких основних засобів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Чи необхідно покупцю здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у разі списання дебіторської заборгованості, за перерахованою попередньою (авансовою) оплатою за товари/послуги, за якою минув термін позовної давності, але товари/послуги фактично так і не отримано?

Згідно з п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПКУ дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг є датою виникнення у нього права на податковий кредит. 

Статтями 620 та 665 Цивільного кодексу України визначено, що у разі якщо умови договору купівлі-продажу не виконані та фактичної поставки товару не здійснено, то покупець вправі вимагати передачі проданої речі або відмовитися від виконання договору і вимагати відшкодування збитків.

Таким чином, якщо фактична поставка товарів не відбулася, має місце факт невиконання умов договору постачання товарів, а тому при списанні дебіторської заборгованості платник податку (покупець) втрачає право на сформований по передоплаті податковий кредит.

В такому випадку платник податку (покупець) зобов’язаний самостійно зменшити раніше сформований ним податковий кредит за такою операцією на підставі бухгалтерської довідки та відобразити суму зменшення в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних в розділі ІІ та в податковій звітності з ПДВ.

Враховуючи те, що діюча на сьогоднішній день форма податкової декларації з ПДВ, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України „Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість” від 13.11.2013 № 678 (далі – Порядок № 678), не містить окремої графи для відображення операцій по зменшенню податкового кредиту при списанні дебіторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, дані операції відображаються в графі 16.1 розділу ІІ податкової декларації з ПДВ.

Чи має право ФОП - платник ПДВ, що здійснює вантажні перевезення, на формування податкового кредиту з ПДВ при придбанні ПММ та отриманні послуг з ремонту вантажних автомобілів, якщо цей автомобіль оформлено на дану ФО (без позначки СПД) або не є його власністю?

Загальний порядок формування податкового кредиту з ПДВ як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб, зареєстрованих платниками ПДВ, регламентується ст. 198 Розділу V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Таким чином, до податкового кредиту фізичної особи – суб’єкта господарювання, платника ПДВ, який здійснює вантажні перевезення, можливе включення сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у зв’язку з придбанням пально-мастильних матеріалів та отриманням послуг з ремонту вантажних автомобілів, за умови використання таких товарів і послуг в оподатковуваних операціях у межах їх господарської діяльності, наявності їх документального оформлення та підтвердження відповідних витрат та відображення їх в бухгалтерському та податковому обліку.

 

Для фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність

Який порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність? 

Згідно з положеннями статті 178 Податкового кодексу України особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу. 

Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу, зокрема, 15 відсотків застосовується до бази оподаткування у разі не перевищення середньомісячного річного оподатковуваного доходу десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Ставка 17 відсотків застосовується до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. 

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат. 

Який порядок подання податкової декларації фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність? 

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року  у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, зокрема, до 1 травня року, що настає за звітним.

Який порядок ведення обліку фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність?

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. 

Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність  затверджений  наказом Міністерства доходів і зборів України, від 16.09.2013р. № 481.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність,  зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Книга ведеться за вибором платника податку в паперовому або електронному вигляді.

Який порядок реєстрації Книги обліку доходів і витрат  у разі обрання самозайнятою особою ведення Книги у паперовому вигляді?

Самозайнята особа зобов'язана подати до контролюючого органу за основним місцем обліку примірник Книги, на титульному аркуші якої зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), податкова адреса, номер та дата свідоцтва про право на здійснення незалежної професійної діяльності (за наявності).

Книга прошнурована, пронумерована, безоплатно реєструється в контролюючому органі. Книга засвідчується підписом керівника або заступника контролюючого органу та скріплюється печаткою.

Записи у Книзі виконуються розбірливо чорнилом темного кольору або кульковою ручкою. Внесення виправлень здійснюється шляхом нового запису, який засвідчується підписом самозайнятої особи;

У разі необхідності реєстрації нової Книги протягом податкового (звітного) періоду записи в ній продовжуються наростаючим підсумком, а попередня Книга залишається у самозайнятої особи.

Який порядок реєстрації Книги обліку доходів і витрат у разі обрання самозайнятою особою ведення Книги в електронній формі?

У разі обрання самозайнятою особою ведення Книги в електронній формі:

- самозайнята особа зобов'язана: отримати посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованими центрами сертифікації ключів, включених до системи подання податкових документів в електронному вигляді, укласти договір про визнання електронних документів з контролюючим органом та сформувати заяву на отримання Книги і надіслати її до контролюючого органу за місцем податкового обліку засобами електронного зв'язку з дотриманням умов щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;

- контролюючий орган за місцем податкового обліку реєструє заяву самозайнятої особи на отримання Книги у реєстрі поданих заяв та протягом 3 робочих днів формує і надсилає самозайнятій особі повідомлення про реєстрацію Книги із зазначенням реєстраційного номера Книги та дати її реєстрації;

- після отримання самозайнятою особою повідомлення про реєстрацію Книги така особа здійснює операції з її ведення згідно з цим Порядком;

- у Книзі в електронному вигляді допускаються виправлення помилок або коригування шляхом доповнення рядка, в якому відображається від'ємне або позитивне значення.

Фізична особа – арбітражний керуючий перебуває на обліку в  контролюючому органі як самозайнята особа. Які витрати включаються до  документально підтверджених витрат, необхідних для провадження  незалежної професійної діяльності арбітражним керуючим?

Згідно з положеннями Податкового кодексу  арбітражні керуючі (розпорядники майна, керуючі санацією, ліквідатори) як особи, що провадять незалежну професійну діяльність, мають право на відрахування з суми доходу документально підтверджених витрат, необхідних для провадження їх незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

При цьому Кодексом не встановлений перелік витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

Отже, при визначенні сукупного чистого доходу арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) доцільно враховувати витрати, які пов'язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону N 4212, однак, які не пов'язані з виконанням арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора у конкретній справі про банкрутство.

До витрат фізичної особи, яка здійснює незалежну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), можуть бути віднесені документально підтверджені витрати, зокрема:

- орендна плата за користування орендованим приміщенням, або оплата за комунальні послуги, у разі використання власного нежитлового приміщення, де знаходиться контора (офіс) арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у тому числі його поточний ремонт, обладнання пандусу для під'їзду інвалідів;

- витрати на технічне забезпечення діяльності робочого місця такої особи та його обслуговування (охоронна та пожежна сигналізація, вогнестійкий сейф, інформаційна вивіска, металеві двері або металеві ролети);

- витрати на ремонт та технічне обслуговування обладнання (комп'ютерів, у тому числі їх програмного забезпечення, принтерів, сканерів, ксероксів, факсів, телефонів тощо);

- витрати на виготовлення печаток, а також їх заміну;

- витрати на відкриття рахунків у банках та їх розрахунково-касове обслуговування;

- витрати на оплату праці та обов'язкові нарахування на фонд оплати праці помічників (найманих працівників);

- витрати на проходження підвищення кваліфікації. Придбання та передплата нормативної літератури (книг, журналів, дисків, програм тощо);

- витрати на користування електронною базою законодавства;

- витрати на підключення та користування мережею Інтернет;

- витрати на придбання канцелярського приладдя;

- сплата такими особами єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- витрати на страхування професійних ризиків арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) за шкоду, заподіяну внаслідок неумисних дій або помилки під час здійснення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);

- витрати на поштові та кур'єрські послуги, необхідні для виконання діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);

- витрати на послуги телекомунікаційного зв'язку для ведення податкового обліку та подання податкової та іншої звітності.

Зазначений перелік викладено в Узагальнюючій податкову консультацію щодо переліку витрат фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), затвердженій наказом Міндоходів 30.12.2013 N 877.


Партнерские новости:Loading...Читайте также:


Для добавления комментария Вам необходимо войти под своим логином или зарегистрироваться.