Доска объявлений Бесплатка БердянскНалоговая инспекция информирует

4.03.2013, 18:54    просмотров: 2914

 

Сплачені податки зміцнять та збагатять Україну!

В цьому впевнені маленькі вихованці дитячого навчального закладу «Пізнайко». Свої знання про податки вони продемонстрували в економічній грі «Податківець». Взяти участь в цій грі вони запросили фахівців Бердянської податкової інспекції. 

Маленькі актори - вихованці середньої групи були дуже переконливі та серйозні в ролі податкового інспектора, директора магазину, продавця овочів та покупців. Діти у грі відтворили процес заробляння грошів, з подальшим декларуванням доходів у податковій декларації та обчисленням податку. 

Особливо запам’яталась сцена спілкування «директора магазину» та «податківця», в якій була відображена і сумлінність сплати податків і налагодження партнерських відносин з платниками податків. Крім економічних знань, які вже здобули малята, бердянських податківців вразила чемність та доброзичливість у спілкуванні між дітьми, якої іноді так не вистачає у житті.

Саме завдяки формуванню податкової культури молодшого покоління та розширенню світогляду дитини залежить чи виростуть з цих дітей дорослі, які зуміють зміцнити та збагатити свою державу. 

 

Дзвоніть на «гарячу» лінію!

12 березня 2013 року «гарячу телефонну лінію» проведе начальник Бердянської ОДПІ Запорізької області Державної податкової служби Горбатюк А.В.

З 14-00 до 15-00 за телефоном 0(53)3-54-28 Алла Володимирівна відповість на запитання платників податків щодо декларування доходів, отриманих протягом 2012 року, щодо сплати                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо роботи сервісу „Пульс податкової", щодо роботи Центру сертифікації електронних ключів ДПС України.

 

Запрошуємо на інформаційний семінар!

13 березня 2013 року о 14-00 Бердянська ОДПІ проводить інформаційний семінар на тему: «Декларування доходів громадян за підсумками 2012 року. Реалізація права громадян на податкову знижку. Актуальні питання Податкового Кодексу України. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Нові електронні сервіси від ДПСУ» з платниками податків юридичними та фізичними особами-підприємцями м. Бердянська та Бердянського району. 

Семінар відбудеться у приміщенні Бердянської ОДПІ за адресою м. Бердянськ, пр. Праці, 20, к. 424.

 

Зареєструвати свій бізнес стало простіше

При реєстрації своєї справи платникам податків більше не потрібно звертатися до податкових органів для взяття на облік. Їм достатньо подати відповідні документи тільки державному реєстратору.

 Як зазначають фахівці Міндоходів, всі процедури подальшої реєстрації оперативно здійснюватимуться між ДПСУ та Укрдержреєстром без участі платника. Тобто після отримання всіх необхідних документів держреєстратор реєструє підприємство або підприємця. Відомості з Єдиного державного реєстру надходять до податкових органів.

 Органи ДПС протягом одного дня здійснюють постановку на облік цього платника податків та повідомляють про це державного реєстратора. Після цього реєстратор видає підприємству виписку, в якій підтверджується факт здійснення державної реєстрації та надаються відомості про взяття на облік в органах ДПС.

 У Міндоходів впевнені, що такий принцип „єдиного вікна” при започаткуванні бізнесу, скасування необхідності отримання в органах ДПС довідки про взяття на облік зменшать бюрократичні зволікання та спростять процедури започаткування бізнесу підприємцям, заощадивши їм час та зайві витрати.

Прес-служба ДПС України

 

Іноземці активніше реєструються платниками податків в Україні

У січні 2013 року майже 3 тисячі іноземців зареєструвалися в Україні як фізичні особи – платники податків.

У Міндоходів відзначають, що наша країна поступово набуває популярності як місце отримання прибутку серед громадян інших держав. Так, у 2011 році для отримання доходів зареєструвалися платниками податків 48,7 тис. іноземців. У 2012 році їх кількість досягла 50 тис. осіб.

Крім того, за оперативними даними, загальна чисельність платників, що офіційно отримували доходи, зросла в минулому році на 10%.

Аналітики Міністерства пов’язують зростання кількості іноземців, що бажають платити податки в Україні, з раніше вжитими заходами щодо створення сприятливих умов для ведення бізнесу та розвитку податкового сервісу.

Зокрема, наприкінці минулого року спрощено процедуру реєстрації платників – подати відповідну заяву можна в будь-яку інспекцію незалежно від місця проживання чи тимчасового перебування. Скорочено терміни реєстрації, видачі облікових карток та довідок про зміну реєстраційного номеру з 10 до 5 днів тощо.

Загалом, на 1 лютого 2013 року до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків внесено 44,55 млн. осіб. З них в поточному році – 41,8 тис.

Прес-служба ДПС України

 

Податківці можуть проводити перевірку лише за наявності відповідних документів

Працівники податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за умови пред’явлення таких документів: 

 –       направлення на проведення перевірки, підписане керівником (його заступником) податкового органу та скріплене печаткою; 

 –       копію наказу про проведення перевірки; 

 –       службове посвідчення особи, яка зазначені в направленні. 

 Непред'явлення платнику податків цих документів або пред'явлення зазначених документів, оформлених з порушенням вимог, є підставою для недопущення податківців до проведення документальної виїзної перевірки. 

 При пред'явленні направлення, платнику податків необхідно в ньому розписатися і вказати своє прізвище, ім’я, по батькові, посаду, дату і час ознайомлення. 

 У разі відмови платника податків розписатися у направленні на перевірку посадовими особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. Акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки. 

 Умови та порядок допуску податківців до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок визначено статтею 81 Податкового кодексу України.

 

Податкові агенти заповнюють довідку про доходи ФО у довільній формі, але із зазначенням обов’язкових даних

 Окремі фізичні особи мають право та можуть скористатися податковою знижкою. Крім декларації про майновий стан і доходи, на вимогу органу державної податкової служби, така особа повинна надати також довідку про отримані у звітному році доходи. 

Для цього особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані надати платнику податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку. 

Водночас, варто зазначити, що затвердженої форми довідки про доходи, яку повинні надавати податкові агенти на вимогу платника податків, не передбачено. Тому така довідка надається у довільній формі. В ній, крім загальної інформації про фізичну особу (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки, період роботи), обов’язково зазначається наступна інформація: 

 - сума нарахованого оподатковуваного доходу (помісячно та загальною сумою); 

 - розмір та сума податкової соціальної пільги; 

 - сума нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску; 

 - сума нарахованого та утриманого податку на доходи фізичних осіб. 

 Нагадуємо, підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (ст.166 Податкового кодексу України). 

Питання забезпечення виконання податкових обов’язків висвітлене в ст. 176 Податкового кодексу України.

Прес-служба ДПС України

 

До уваги підприємців на загальній системі оподаткування!

14 березня 2013 року - останній день сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб фізичними особами — підприємцями від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування.

 

Термін сплати авансових внесків з податку на прибуток

29 березня 2013 року - останній день сплати авансових внесків з податку на прибуток за березень 2013 року. 

Нагадуємо, що з початку цього року діють нові реквізити бюджетних рахунків для сплати авансових внесків з податку на прибуток. Нові реквізити розміщено на сайті www.rada.berdyansk.net,  розділ Бізнес/Податкова служба/Розрахункові рахунки. 

 

Розмір податкової соціальної пільги у 2013 році — 573,50 грн.

 Податкова соціальна пільга — це можливість платника податків зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати. Сума, на яку він зменшується, визначається як відсоток прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Слід звернути увагу, що незважаючи на збільшення протягом року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100-відсотковому розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, тобто протягом звітного податкового року розмір податкової соціальної пільги залишається незмінним.

Водночас п. 1 розділу XIX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України передбачено, що для цілей застосування пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 цього Кодексу податкова соціальна пільга до 31 грудня 2014 р. надається в розмірі, який дорівнює 50-відсотковому розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги у 2013 р., становить 1610 грн.

Оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2013 р. становить 1147 грн., то з урахуванням зазначеного положення протягом 2013 р. розмір податкової соціальної пільги становить 573,50 грн.

 

Підставою для отримання податкової соціальної пільги є подання заяви

 Для отримання податкової соціальної пільги платнику податку на доходи фізичних осіб необхідно подати роботодавцю заяву про застосування пільги. Разом із заявою надаються також документи, що підтверджують таке право. Наприклад, учасник бойових дій під час Другої світової війни має надати копію посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами, або документи, що підтверджують участь у бойових діях під час Другої світової війни. (Правила надання документів та їх склад затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1227 «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги»). Платник податку самостійно обирає місце застосування податкової соціальної пільги (далі – ПСП). 

ПСП надає можливість платнику податку зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід, отриманий у вигляді заробітної плати. Сума, на яку зменшується такий дохід, визначається як відсоток  прожиткового мінімуму для працездатних осіб. 

Пільга застосовується до заробітної плати платника податку тільки за одним місцем її нарахування з дня отримання роботодавцем заяви про її застосування. Водночас, якщо у платника податку виникає право на застосування ПСП з інших підстав, ніж ті, які були зазначені у його заяві, такий платник повинен подати нову заяву з відповідними підтвердними документами. Заява про застосування ПСП подається у довільній формі. 

 У разі, якщо заяву і підтвердні документи подано не з початку місяця, ПСП застосовують до всієї суми заробітної плати, нарахованої платнику податку в такому місяці. 

У свою чергу роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.             Якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна ПСП з підстави, що передбачає її найбільший розмір. 

Водночас, звертаємо увагу, що ПСП для будь-якого платника податку (п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу), надається в розмірі, який дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. (У 2013 р. – розмір такої ПСП становить 573 грн. 50 коп.). 

При цьому заробітна плата платника податку не повинна перевищувати граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП (у 2013 р. – 1610 грн.). 

 Нагадаємо,  категорії платників податку та розміри податкових соціальних пільг визначено ст.169 розд. ІУ Податкового кодексу України.

 

Щодо оподаткування податком на додану вартість програмної продукції

Відповідно до положень Податкового кодексу України з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року операції з постачання програмної продукції звільнено від оподаткування податком на додану вартість.

У разі, якщо попередня оплата (аванс) за операцією з постачання програмної продукції платником податку отримана в 2012 році, а підписання акту з постачання такої продукції та остаточний розрахунок по такій операції відбулись в 2013 році, то оподаткуванню податком на додану вартість підлягає та частина вартості програмної продукції, що була сплачена постачальнику в 2012 році. Решта вартості такої продукції, сплаченої постачальнику в 2013 році, звільняється від оподаткування податком на додану вартість.

Лист ДПC України від 25.02.2013 року №2787/6/15-3115 «Щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції»

 

Про надання звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій

Для суб'єктів господарювання виконання вимог щодо подання до органів ДПС по дротових або бездротових каналах зв'язку звітної інформації можливе як шляхом придбання нової касової техніки, а саме РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, так і шляхом доопрацювання існуючої касової техніки та приєднання до неї відповідних модемів для передачі даних.

З питань підключення зовнішніх модемів та доопрацювання внутрішнього програмного забезпечення РРО, які на сьогодні використовуються підприємствами, пропонуємо звернутись до виробників зазначених РРО або центрів сервісного обслуговування. Питання встановлення ціни додаткового обладнання та доопрацювання РРО також належить до компетенції виробників РРО та ЦСО.

Відповідно до розділу VIII Порядку N 1057 модем може використовуватись для передачі даних лише з тим РРО, фіскальний номер якого передано при проведенні персоналізації до системи обліку даних РРО.

Таким чином, кожний РРО, у тому числі резервний, використовується лише з конкретним модемом.

Лист ДПСУ від 21.01.2013 р. N 891/6/22-1315/48 «Щодо модемів для реєстраторів розрахункових операцій»

 

Співвласники житлового будинку повинні сплачувати податок на нерухоме майно за кожну належну їм частку

Власники будівель, віднесених до житлового фонду, є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. 

Якщо об’єкти житлової нерухомості перебувають у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, то платники податку на нерухоме майно визначаються наступним чином: 

- якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; 

- у разі, коли такий об’єкт перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений на частки між власниками, платником податку є одна з осіб-власників, визначена за їх згодою (якщо інше не встановлено судом); 

- якщо ж об’єкт, що перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, поділений між ними в натурі, то платником є кожна з цих осіб за належну їм частку. 

Нагадаємо, що податок на нерухомість сплачується за місцем розташування об’єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету. База оподаткування об’єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичної особи, обчислюється органом ДПС на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Такі відомості надаються безоплатно органами державної реєстрації прав на нерухоме майно. 

Водночас, юридичні особи обчислюють базу оподаткування самостійно виходячи з житлової площі об’єкта та на підставі документів, які підтверджують право власності на нього.  

Порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначений положеннями ст. 265 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

 

Придбання торгового патенту

 Для придбання торгового патенту суб’єкт господарювання повинен подати до органу державної податкової служби за місцем сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності заявку, яка містить наступні відомості: 

- найменування суб’єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) та прізвище, ім’я, по батькові суб’єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичної особи); 

- юридична адреса (місцезнаходження) суб’єкта господарювання, а у разі якщо патент придбається для відокремленого підрозділу - місцезнаходження такого відокремленого підрозділу згідно з документом, що засвідчує право власності (оренди); 

- вид підприємницької діяльності, для провадження якої придбається торговий патент; 

- вид торгового патенту; 

- найменування документа про повну або часткову сплату збору; 

- назва та фактична адреса (місцезнаходження) пункту продажу товарів, пункту з надання платних послуг, пункту обміну іноземної валюти, грального місця, позначення ”виїзна торгівля”; 

- назва, дата, номер документа, що засвідчує право власності (оренди); 

- період, на який придбається торговий патент. 

Крім заявки необхідно також надати оригінали або нотаріально посвідчені копії документів, на підставі яких вона заповнювалася. Такі документи надаються лише для звірки відомостей наведених в заявці та не залишаються в органі державної податкової служби. Звірка відомостей здійснюється в момент подання такої заявки.           Якщо ж відомості, наведені у поданій суб’єктом господарювання заявці, відповідають  наданим документам та до неї внесені всі необхідні відомості, орган ДПС має право видати торговий патент. 

Звертаємо увагу, що  придбавати та сплачувати торговий патент необхідно за місцем сплати збору. Зокрема, платниками збору, які: 

- провадять торговельну діяльність або надають платні послуги (крім пересувної торговельної мережі) - збір сплачується за місцезнаходженням пункту продажу товарів або пункту з надання платних послуг; 

- здійснюють торгівлю валютними цінностями - за місцезнаходженням пункту обміну іноземної валюти; 

- здійснюють діяльність у сфері розваг - за місцезнаходженням пункту надання послуг у сфері розваг; 

 здійснюють торгівлю через пересувну торговельну мережу - за місцем реєстрації таких платників; 

- здійснюють торгівлю на ярмарках, виставках-продажах та інших короткотермінових заходах, пов’язаних з демонстрацією та продажем товарів - за місцем провадження такої діяльності. 

Торговий патент видається особисто фізичній особі - підприємцю або особі, уповноваженій юридичною особою, під підпис у триденний термін з дня подання заявки. Датою придбання торгового патенту є зазначена в ньому дата. 

 Питання збору за провадження деяких видів діяльності висвітлене в ст. 267 Податкового кодексу України.

 

Заповнення в електронному вигляді декларації про майновий стан і доходи

На сайті ДПС України (http://sts.gov.ua/incomedecl) продовжує працювати онлайн-cервіс, який дає можливість заповнити в електронному вигляді декларацію про майновий стан і доходи, що мають подати до податкових органів фізичні особи — підприємці та громадяни.

Нагадуємо, що граничний строк подання такої декларації — 30.04.2013 р. 

Заповнена декларація та додатки зберігаються у файлі для направлення до податкового органу або друку.

Подати Декларацію про доходи також  можна через Інтернет. Для цього необхідно отримати безкоштовний електронний підпис в каб. 219 Бердянської ОДПІ. Тел. 3-86-83.  

 

Триває Кампанія декларування - 2013

Якщо громадянин протягом року отримував доходи не від податкових агентів, зокрема у вигляді вартості успадкованого майна, подарунків, неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди; доходи, отримані при наданні нерухомого або рухомого майна в оренду, а також іноземні доходи, то він зобов’язаний подати до податкової інспекції Декларацію про майновий стан і доходи.

З початку року до Бердянської ОДПІ вже подано понад 350 декларацій, задекларовано майже 6,5 мільйонів гривень доходу. Найбільша кількість декларацій надійшла від громадян, які отримали доходи від надання нерухомого майна в оренду – 257 декларацій. Вже більше 40 громадян подали декларації та задекларували доходи від отримання спадщини. 

Останній день подачі декларації – 30 квітня 2013 року.

Бердянська податкова інспекція запрошує громадян задекларувати доходи, отримані в 2012 році.

 

Запрошуємо всіх бажаючих отримати електронний підпис!

В Бердянську працює Пункт реєстрації користувачів Управління центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДПС.

Послуга електронного цифрового підпису надається безкоштовно як фізичним, так і юридичним особам. Обслуговує цей Пункт суб’єктів господарювання Бердянська та Бердянського району, а також Приморська, Приморського району та інших найближчих населених пунктів.

Пункт реєстрації знаходиться за адресою: м. Бердянськ, пр. Праці, буд. 20, каб. 219.  Тел. 3-86-63. Перелік документів, форми заяв, зразки заповнення заяв можна отримати на сайті  www.rada.berdyansk.net,  розділ Бізнес/Податкова служба/Електронний цифровий підпис. 

 

«Пульс податкової» - зв’язок між платниками податків та податківцями!

На гарячу телефонну лінію «Пульс податкової» можуть зателефонувати як підприємства, так і пересічні громадяни. Протягом робочого дня податківці зв’язуються з заявниками у телефонному режимі, а в разі потреби – проводять з ними особисті зустрічі з метою вирішення питань, які перешкоджають комфортному веденню бізнесу.

Звертайтесь на «Пульс податкової» за номером телефону: (044) 284-00-07.

 

Не погоджуйтесь отримувати заробітну плату в «конверті»!

По всіх фактах порушень з боку роботодавців щодо оформлення та виплати заробітної плати телефонуйте до Бердянської податкової інспекції за телефоном 3-84-07. 

 

Декларування доходів

ФО не повинні відображати у податковій декларації дохід у вигляді процентів, нарахованих на банківський рахунок

Дохід у вигляді процентів на поточний або депозитний банківський рахунок включається до складу загального річного оподатковуваного доходу з 1 січня 2015 року. При заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи отримані в 2012 році, фізичні особи мають право не відображати такі доходи. 

Також формою декларації не передбачено окремого рядку щодо відображення доходів, отриманих у вигляді процентів на поточний або депозитний банківський рахунок. 

Водночас, з 1 січня 2015 року до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включатиметься дохід у вигляді процентів на поточний або депозитний банківський рахунок крім: 

- доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані Міністерством фінансів України та на боргові зобов’язання Національного банку України; 

- доходів у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. 

Включення доходу до складу загального річного оподатковуваного доходу у вигляді процентів на поточний або депозитний  банківський рахунок визначено пп. 164.2.8 п.164.2 ст.164 ПКУ. Абзац шостий п.1 р.ХІХ «Прикінцеві положення» ПКУ визначає момент набрання чиностті вказаного питання. 

 

Прощені кредитором борги оподатковуються

Сума боргу, прощена кредитором, вважається доходом отриманим платником податку, як додаткове благо. Водночас, головною умовою є те, що таке рішення прийнято кредитором самостійно і не пов’язане з процедурою банкрутства. 

Кредитор повідомляє платника податку – боржника про анулювання боргу: 

~       рекомендованим листом з повідомленням про вручення; 

~       шляхом укладення відповідного договору; 

~       шляхом надання повідомлення боржнику під підпис особисто. 

Крім того, кредитор включає суму цього боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого на користь платників податку за підсумками звітного періоду. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. 

Тобто, якщо кредитор пробачив Вам борг, Вам  необхідно до 1 травня 2013 року подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи отримані в 2012 році. В свою чергу необхідно до 1 серпня 2013 року сплатити податок до бюджету за ставками 15% або 17% в залежності від суми отриманих в звітному місяці доходів. 

Ставка 17 відсотків застосовується, якщо сума доходів, отриманих у календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. На 1 січня 2012 року мінімальна заробітна плата становила 1073 гривні. Сума, яка не перевищує 10730 гривень оподатковується за ставкою 15 відсотків. 

Доходи отримані, як додаткове благо визначені п.164.2.17 ст. 164 ПКУ. Ставки податку вказані відповідно п. 167.1 ст. 167 ПКУ. Термін спати податкового зобов’язання вказано в п.179.7 ст. 179 ПКУ.

 

Платники податків  запитували на семінарі 

Громадянин планує подарувати своїй дочці квартиру, що є його приватною власністю. Чи має дочка сплачувати податок на доходи фізичних осіб?

 Пунктом 174.6 ст. 174 Податкового кодексу, який регламентує оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб, встановлено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV цього Кодексу для оподаткування спадщини.

 Водночас відповідно до пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу вартість власності, що отримується як подарунок членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою.

 При цьому згідно з пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

 Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровані, які отримали подарунок.

 Дохід у вигляді вартості подарованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім обдарованих, які отримали у подарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу).

Таким чином, дохід у вигляді вартості квартири, отриманої дочкою, оподатковується за нульовою ставкою. При цьому подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи не потрібно за умови, що дочка не отримуватиме в звітному податковому році інших доходів, які підлягають декларуванню. 

Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб дохід, отриманий як спадщина у вигляді грошових заощаджень колишнього СРСР резидентом від резидента першого ступеня споріднення?

 Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину, визначено ст. 174 Податкового кодексу, пп. 174.2.1 п. 174.2 якої передбачено перелік об’єктів спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою. Зокрема, до них належать грошові заощадження, поміщені до 02.01.92 р. в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 р., державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 — 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.

Отже, незалежно від ступеня споріднення дохід, отриманий резидентом від резидента як спадщина у вигляді грошових заощаджень колишнього СРСР, не оподатковується. 

Громадянин планує подарувати своїй дочці квартиру, що є його приватною власністю. Чи має дочка сплачувати податок на доходи фізичних осіб?

 Пунктом 174.6 ст. 174 Податкового кодексу, який регламентує оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб, встановлено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV цього Кодексу для оподаткування спадщини.

 Водночас відповідно до пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу вартість власності, що отримується як подарунок членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою.

 При цьому згідно з пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

 Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровані, які отримали подарунок.

 Дохід у вигляді вартості подарованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім обдарованих, які отримали у подарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу).

Таким чином, дохід у вигляді вартості квартири, отриманої дочкою, оподатковується за нульовою ставкою. При цьому подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи не потрібно за умови, що дочка не отримуватиме в звітному податковому році інших доходів, які підлягають декларуванню. 

Чи має право на податкову знижку за навчання працівник МВС України?

 Податковим кодексом передбачено деякі обмеження щодо права нарахування податкової знижки, зокрема, пп. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 цього Кодексу визначено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 цього Кодексу. Отже, якщо фізична особа отримує дохід у вигляді заробітної плати, вона має право на отримання податкової знижки.

 Відповідно до пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу заробітна плата для цілей розділу ІV цього Кодексу — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

 Доходи, отримані у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв’язку з виконанням обов’язків несення служби, та які спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян, не відповідають визначенню заробітної плати, наведеному у пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, і зазначені особи не є найманими працівниками відповідно до умов чинного трудового законодавства, тому такі особи не мають права на податкову знижку.

Чи має право на податкову знижку за навчання бабуся студента, яка сплачувала за його навчання у вузі?

 Платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати (пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу).

 Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

 Таким чином, якщо за навчання студента сплатила його бабуся, яка не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, то вона не має права на податкову знижку за навчання.

Також отримати відповіді з питань оподаткування Ви маєте можливість на сторінках офіційного видання ДПС України «Вісник податкової служби України»,  на веб-сайті ДПС України (www.sts.gov.ua, Єдина база податкових знань). 

 

Платники податків  запитували на «гарячій лінії»  

Яка нерухомість відноситься до об’єктів житлової нерухомості?

Згідно з пп.14.1.129 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки. Об’єкти житлової нерухомості поділяються на такі типи:

     а) житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості;

     б) житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень;

     в) прибудова до житлового будинку - частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну;

     г) квартира - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання;

     ґ) котедж - одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;

     д) кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - ізольовані помешкання в квартирі, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів;

     е) садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;

     є) дачний будинок - житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку

Чи застосовуються штрафні санкції та пеня до фізичної особи за несвоєчасну сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Відповідно до п.126.1 cт.126 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: 

     при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; 

     при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. 

     Після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня (пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПКУ).

     Пеня, визначена пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПКУ, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.129.4 ст.129 ПКУ)

Яким чином виконуються обов’язки по сплаті податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, якщо об’єкт житлової нерухомості

Згідно із ст.6 Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 року № 2947-III правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. 

Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Відповідно до п.99.2 cт.99 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 із змінами та доповненнями грошові зобов’язання неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі. 

Батьки (усиновителі) неповнолітніх і неповнолітні у разі невиконання грошових зобов’язань неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу.

Також отримати відповіді з питань оподаткування Ви маєте можливість на сторінках офіційного видання ДПС України «Вісник податкової служби України»,  на веб-сайті ДПС України (www.sts.gov.ua, Єдина база податкових знань). 


Партнерские новости:


Загрузка...
Читайте также:


Для добавления комментария Вам необходимо войти под своим логином или зарегистрироваться.