Доска объявлений Бесплатка БердянскНалоговая инспекция информирует

28.04.2013, 23:11    просмотров: 2467

Декларування доходів

30 квітня 2013 року завершується кампанія декларування громадянами майнового стану і доходів

Бердянська ОДПІ звертає увагу, що 30.04.2013 року завершується кампанія декларування громадянами майнового стану і доходів, отриманих ними протягом 2012 року.

Відповідно до норм Податкового кодексу України окремі категорії громадян зобов'язані подати  та/або мають право подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.

При цьому громадяни, які бажають скористатися своїм законним правом на отримання податкової знижки, можуть подати податкову декларацію протягом усього 2013 року.

Бердянська податкова інспекція закликає всіх громадян завітати до податкової або надіслати декларації в електронному вигляді!

 

Новини податкового законодавства

Нова форма звітності по цінним паперам

Ставку податку на прибуток щодо оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами  встановлено у розмірі 10 % від об'єкта оподаткування за такими операціями.

Міндоходів України розроблено проекти наказів, якими додаток ЦП (цінні папери) до податкових декларацій з податку на прибуток підприємства, банку та страховика буде викладено в новій редакції. З урахуванням зазначеного, Міністерство доходів і зборів України рекомендує платникам податків використовувати нову редакцію додатка ЦП до затвердження змін до відповідних форм податкової звітності.

Враховуючи, що оподаткування податком на прибуток прибутку від операцій з ЦП за окремою ставкою 10% запроваджено з 01.01.2013 р. і відповідно податок на прибуток від таких операцій за ставкою 10% не враховується для обрахунку базового показника для визначення авансових внесків у 2013 році, наявність прибутку від операцій з ЦП за підсумками I кварталу 2013 р. не є підставою для подання податкової декларації з податку на прибуток за перше півріччя та три квартали 2013 р.

Лист Міндоходів від 17.04.2013 р. № 1423/7/99-99-19-03-01-17

 

Продавцы обязаны принимать электронные платежные средства к оплате!

В соответствии с пунктом 14.19 статьи 14 Закона Украины «О платежных системах и переводе средств в Украине» субъекты хозяйствования обязаны обеспечивать возможность осуществления держателями электронных платежных средств расчетов за проданные товары (предоставленные услуги) с использованием электронных платежных средств. Требования к субъектам хозяйствования относительно приема электронных платежных средств в оплату за проданные ими товары (предоставленные услуги) определяет Кабинет Министров Украины. Контроль за соблюдением субъектами хозяйствования требований относительно осуществления расчетов с использованием электронных платежных средств осуществляет Государственная налоговая служба Украины, а за обеспечением защиты прав держателей электронных платежных средств на осуществление указанных расчетов – специально уполномоченный центральный орган исполнительной власти в сфере защиты прав потребителей.

Статьей 16315 Кодекса Украины об административных правонарушениях предусмотрена ответственность за несоблюдение установленных законодательством требований относительно обеспечения возможности расчетов за товары (услуги) с использованием электронных платежных средств. Рассмотрение дел об этих административных правонарушениях согласно статье 2342 указанного Кодекса возложено на органы государственной налоговой службы Украины.

Согласно части 2 статьи 17 Закона Украины «О защите прав потребителей» запрещается любым способом ограничивать использование потребителем электронных платежных средств, если в соответствии с законодательством продавец (исполнитель) обязан принимать их к уплате. За нарушение данной нормы в пункте 12 части 1 статьи 23 указанного Закона установлена ответственность в виде штрафа в размере пятисот необлагаемых налогом минимумов доходов граждан.

Письмо НБУ от 05.03.2013 г. №25-313/2725 «О предоставлении информации по вопросам применения законодательства Украины»

 

Діяльність  Бердянської ОДПІ

Виявлено незаконну торгівлю дисками

Співробітниками відділу податкової міліції Бердянської ОДПІ встановлено 2 факти реалізації DVD-дисків без відповідних дозвільних документів на даний вид діяльності в центральній частині Бердянська. Незаконну діяльність здійснювали громадяни Л. та Б. В результаті перевірки вказана продукція на суму понад 10 тисяч гривень вилучена.

 

Є проблеми з роботодавцем? Дзвоніть!

По всіх фактах порушень з боку роботодавців щодо оформлення та виплати заробітної плати телефонуйте до Бердянської податкової інспекції за телефоном 3-84-07.

 

Сервіси Міністерства доходів і зборів

Зателефонуй на «Пульс»!

Оновлений «Пульс» надає представникам бізнесу, зокрема, суб’єктам зовнішньо-економічної діяльності, можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність співробітників податкової та митної служби та оперативно розв'язати суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення.

Лінія Міндоходів працює за принципом call-back – податківці та митники не тільки приймають звернення, але й повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи.

Номер цілодобової телефонної лінії сервісу «Пульс»: (044) 284-00-07.

 

Один електронний підпис для звітності до податкової, Пенсійного фонду та статистики!

Відтепер електронними ключами, які надає Пункт реєстрації користувачів Управління центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДПС в місті Бердянськ, можна підписувати звітність як до податкової інспекції, так і до Пенсійного фонду.

Послуга електронного цифрового підпису надається безкоштовно як фізичним, так і юридичним особам. Обслуговує цей Пункт суб’єктів господарювання Бердянська та Бердянського району, а також Приморська, Приморського району та інших найближчих населених пунктів.

Пункт реєстрації знаходиться за адресою: м. Бердянськ, пр. Праці, буд. 20, каб. 219.  Тел. 3-86-63. Перелік документів, форми заяв, зразки заповнення заяв можна отримати на сайті  www.rada.berdyansk.net,  розділ Бізнес/Податкова служба/Електронний цифровий підпис.

Програмне забезпечення «iFin Zvit», яке забезпечує платникам податків можливість підписання та відправки електронної звітності до органів ДПС, Пенсійного фонду України та органів державної статистики України, можна завантажити з сайту www.acskidd.gov.ua.

 

Роз’яснення податкового законодавства

Спрощенці другої групи звітують один раз на рік

Зверніть увагу! З 01.01.2013 року для платників єдиного податку другої групи запроваджено податковий (звітний) період — календарний рік, як і для платників першої групи. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої та п’ятої груп залишається календарний квартал.

                                                                                     

До уваги платників податків!

Бердянська ОДПІ повідомляє, що останній день подання податкової звітності за І квартал – 

13 травня 2013 року.

 

Застосування ставок екологічного податку за розміщення відходів

 Відповідно до ЗУ «Про відходи» заборонено проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

 Згідно п. 246.4 ст. 246 Податкового кодексу України за розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об’єктів, ставки податку, зазначені у пунктах 246.1 – 246.3, збільшуються у 3 рази.

Міністерство екології та природних ресурсів України листом від 18.02.2013 року №2528/07/10-13 на запит ДПС України повідомило, що місця захоронення побутових відходів (сміттєзвалища), які не обладнані системами захисту ґрунтових вод, знешкодження фільтрату, вилучення та утилізації біогазу, не можуть забезпечити повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об’єктів.

Лист Міндоходів від 16.04.2013 р. № 1349/7/99-99-15-04-01-17

 

Про деякі особливості подання звіту про суми податкових пільг

Відповідно до статті 157 Податкового кодексу України від оподаткування звільняються доходи професійних спілок, їх об'єднань та організацій профспілок, а також організацій роботодавців та їх об'єднань, утворених у порядку, визначеному законом, та внесених органами Державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Перелік доходів, який звільняється від оподаткування, визначено пунктом 157.9 статті 157 Кодексу.

В умовах дії Податкового кодексу професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання, які відповідно до статті 157 Кодексу зареєстровано як неприбуткові організації, мають право не подавати звіт про суми податкових пільг, використаних згідно із пунктом 157.9 статті 157 Кодексу.

При цьому, у разі якщо такими неприбутковими організаціями отримано дохід із джерел, інших, ніж визначені у пункті 157.9 статті 157 Кодексу, вони зобов'язані нарахувати податок на прибуток на загальних підставах у частині II Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом ДПА України від 31.01.2011 N 56, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2011 року за N 192/18930.

Лист ДПСУ  від 05.02.2013 р. № 2942/7/11-1017

 

Витрати підприємця для визначення об’єкта оподаткування визнаються на підставі первинних документів

 Об’єктом оподаткування доходів фізичної особи – підприємця, який здійснює господарську діяльність та обрав загальну систему, є чистий оподатковуваний дохід. Тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця.

 Такі витрати визначаються на підставі первинних документів, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку.

 Нагадаємо, до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом ІІІ Податкового кодексу України.

 Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності,  визначено у ст. 177 розд. IV ПКУ.

 

Основні реквізити первинних документів, що підтверджують витрати фізичної особи – підприємця

  Фізична особа – підприємець, який обрав загальну систему оподаткування доходів від провадження господарської діяльності, має право враховувати витрати для визначення об’єкта оподаткування на підставі первинних документів, що підтверджують такі витрати.

 При складанні первинних документів, слід дотримуватися загальних правил їх оформлення, передбачених для ведення бухгалтерського обліку в Україні.

 Первинні документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов’язкові реквізити:

– назву документа (форми);

– дату і місце складання;

– назву фізичної особи – підприємця, від імені якого складено документ;

– зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

– посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

– особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

 Такі вимоги до складання первинних документів передбачені частиною другою ст. 9 Закону України від 16.07.1999р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами та доповненнями).

 Нагадаємо, первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

 Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності,  визначено ст. 177 розд. IV Податкового кодексу України.

 

Зміна видів економічної діяльності у свідоцтві платника єдиного податку

Юридична особа може вносити зміни до раніше виданого свідоцтва платника єдиного податку в частині видів господарської діяльності. Для цього їй необхідно подати відповідну заяву. Заява подається до органу ДПС за місцем реєстрації платника. Винятком є ситуація, коли планований вид діяльності не дає права юридичній особі застосовувати спрощену систему оподаткування та є підставою для анулювання свідоцтва платника єдиного податку.

Зміни, зокрема, щодо видів господарської діяльності, до свідоцтва платника єдиного податку вносяться органом ДПС в день подання заяви.

Водночас, за бажанням платника раніше видане свідоцтво може бути замінено та отримано нове, у разі наявності відповідних обставин (зміна найменування суб’єкта господарювання, податкової адреси, місця провадження діяльності або видів господарської діяльності).

Оригінал свідоцтва зберігається у платника податку. Копія свідоцтва повинна розміщуватися на робочому місці найманого працівника.

Нагадуємо, що форма заяви, що подається до органу ДПС для внесення змін до свідоцтва платника єдиного податку затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.12.2011р. № 1675 «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік».

 

Як отримати реєстраційний номер облікової картки дитині до 16 років?

  Дитина, яка не досягла шістнадцяти років або є неповнолітньою і ще не має паспорта, не може самостійно отримати документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі. Замість неї це може зробити один з батьків (усиновитель, опікун, піклувальник). Для цього необхідно пред’явити свідоцтво про народження дитини та документ, що посвідчує особу одного з батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника). Якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, то треба подати засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою.

 Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, видається протягом п’яти робочих днів з дня звернення фізичної особи її законного представника або уповноваженої особи до державної податкової інспекції за місцем проживання. У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки.

 Фізичні особи – громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, отримання доходів, місцезнаходження іншого об’єкта оподаткування, можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, до будь-якої державної податкової інспекції. У такому разі строк видачі документа може бути продовжено до десяти робочих днів.

 Відповідна норма передбачена р. VII Положення (далі – Положення) про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків. Положення та додатки до нього (форми повідомлень, облікової картки, заяв, довідок, та ін.) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 № 1147.

 

Что ставить в Реестре налоговых накладных при отсутствии показателей?

При отсутствии показателей в графах Реестра выданных и полученных налоговых накладных следует проставлять отметку «0» (ноль).

Если плательщик выписывает налоговую накладную, в которой данные об ИНН покупателя и о номере свидетельства плательщика НДС покупателя заполнены нулями, то в колонке 6 раздела I «Выданные налоговые накладные» Реестра также проставляется ноль.

Кроме того, в случае приобретения у плательщика НДС товаров/услуг и основных фондов, освобожденных от налогообложения, не являющихся объектом налогообложения или приобретения их у неплательщика НДС, в графах 10, 12, 14, 16 раздела II «Полученные налоговые накладные» Реестра указывается ноль.

 

Щодо включення сум ПДВ по чеках РРО до складу податкового кредиту

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі – Кодекс) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна виписується у день виникнення податкових зобов'язань продавця (пункт 201.4 статті 201 Кодексу). Вона одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та податковому кредиті і реєстрі отриманих податкових накладних покупця (пункт 201.6 Кодексу).

Як виключення із загального правила, згідно з підпунктом «б» пункту 201.11 статті 201 Кодексу підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є касові чеки. При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).

Виключення, яке стосується підтверджуючого документа, на підставі якого відображається податковий кредит з ПДВ, не змінює дати виникнення права на податковий кредит. Тому датою відображення податкового кредиту повинна бути дата, зазначена у касовому чеку, незалежно від дати звітування працівником.

Обмеження щодо суми розрахунків у 200 грн (загальна сума з ПДВ – 240 грн) стосується всіх проведених розрахунків протягом дня і не залежить від дати звітування працівниками. Тому за відсутності податкової накладної підприємство матиме право на відображення лише 40 грн податку на додану вартість за цей день за всіма готівковими розрахунками.

Для відображення повної суми ПДВ за всіма касовими чеками слід звернутись до постачальників з проханням надати податкову накладну. Після надання постачальником податкової накладної у покупця буде повноцінне право на податковий кредит.

Якщо постачальник відмовиться видати податкову накладну, у підприємства є право подати заяву зі скаргою на такого постачальника за формою, наведеною у додатку 8 до податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. N 1492.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Подання заяви зі скаргою на постачальника (постачальників) надає покупцю право відобразити сплачену суму у податковому кредиті з ПДВ (абз. 10 пункту 201.10 статті 201 Кодексу). При цьому скаргу можна подати разом із декларацією з ПДВ за період, в якому проведено розрахунки з придбання товарів (послуг).

 

Щодо надання роз'яснення про подання профспілковими організаціями Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій

Пунктом 16 Закону України від 05.07.2012 N 5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» внесені зміни до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відповідно до яких з 1 січня 2013 року неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до органів державної податкової служби за звітний (податковий) рік.

Наказом ДПА України від 30.01.2011 N 56, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.02.2011 за N 192/18930, затверджено форму та Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій (далі – Порядок).

Цей Порядок застосовується установами та організаціями, визначеними п/п. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Розділу I Кодексу та включеними органами ДПС до Реєстру неприбуткових установ та організацій з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості. Ведення зазначеного Реєстру передбачено п. 157.12 ст. 157 Розділу III Кодексу.

Податковий звіт подається неприбутковою установою (організацією), її відокремленими підрозділами за кожний звітний (податковий) період (п. 1.3 Порядку).

Враховуючи, що з 1 січня 2013 року для неприбуткових установ (організацій) звітним періодом для подання до органів ДПС декларації з податку на прибуток є звітний (податковий) рік, то цей же період встановлено для подання Податкового звіту.

 

Платники податків запитували на семінарі 

Який   порядок проведення  розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб у разі отримання доходів від двох і більше  податкових  агентів?

 Законом України від 24.04.2012  № 4661-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо впорядкування податкового декларування» набув  чинності з 28.04.2012 року внесені зміни стосовно декларування доходів громадянами, які протягом року отримували доходи від  двох або більше податкових агентів.

Зокрема, громадяни, які у минулому році  отримували доходи у вигляді  заробітної плати та  за цивільно-правовими договорами від двох  або більше податкових агентів  і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році 128760 грн), зобов’язані подати річну податкову декларацію.

У разі отримання у 2012 році зазначених доходів від двох або більше податкових агентів понад 128760 грн необхідно надати податкову декларацію та додаток №7 (форма декларації затверджена наказом  Мінфіну  від 07.11.2011  № 1395 із змінами та доповненнями).

Розрахунок  податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб у разі отримання доходів від двох і більше  податкових  агентів полягає в наступному:

– задекларована річна загальна сума оподатковуваних доходів зменшується на фактично нараховані (утримані) протягом звітного року податковими агентами суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду та на суму наданої платнику податку податкової соціальної пільги (за її наявності);

– із зменшеної загальної суми оподатковуваних доходів сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, оподатковуються за ставкою у розмірі 15 відсотків, решта суми – за ставкою у розмірі 17 відсотків;

– нарахований податок із зменшеної загальної суми оподатковуваних доходів зменшується на суму податку, фактично нарахованого (утриманого) податковими агентами протягом податкового (звітного) року на доходи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, які задекларовані платником податку. Позитивна різниця податку підлягає сплаті платником податку до відповідного бюджету в порядку, встановленому цим Кодексом.

В 2012 році громадянин отримував  нецільову благодійну допомогу від декількох  підприємств. Чи  необхідно у  зазначеному випадку надавати  річну декларацію про отримані доходи?

Відповідно до підпункту 170.7.3 статті 170 Податкового кодексу України (далі ПКУ) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього  Кодексу, встановленого на 1 січня такого року – у 2012 році 1500 грн на рік.

Підпунктом 170.7.1 статті 170 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову. Зокрема, нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

Тобто від оподаткування податком на доходи звільняється благодійна, в тому числі матеріальна   допомога у 2012 році в розмірі 1500 грн на рік, яка виплачується резидентами – юридичними або фізичними особами, в тому числі благодійними організаціями, які є резидентами України. Сума благодійної, в тому числі матеріальної допомоги, яка перевищує зазначений розмір, підлягає оподаткуванню на загальних підставах за ставками, визначеними пунктом 167.1 статті 167 ПКУ.   Зокрема, згідно з п. 167.1 статті 167 ПКУ, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.4 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.

При  виплаті благодійної, в тому числі матеріальної  допомоги, яка перевищує  розмір, визначений ПКУ, одним податковим агентом, сума її перевищення підлягає оподаткуванню податковим агентом за місцем виплати доходу. У разі виплати благодійної, в тому числі матеріальної допомоги, яка перевищує   розмір, визначений ПКУ, двома або більше податковими агентами, платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми та сплатити податок на доходи фізичних осіб.

Таким чином громадяни, які отримували протягом звітного року від декількох податкових агентів  доходи у вигляді благодійної, в тому числі матеріальної допомоги, яка перевищує розмір, визначений ПКУ (у 2012 році 1500 грн на рік), зобов’язані до 1 травня року, що настає за звітним, надати  податкову декларацію, в якій відобразити суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Якими документами необхідно підтвердити витрати, що включаються до податкової знижки?

Згідно з пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Податкового кодексу до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). При цьому в зазначених документах обов'язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Відповідно до п/п. 166.2.2 цього пункту оригінали зазначених документів не надсилаються органу ДПС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом.

На вимогу органу ДПС та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку (п/п. «в» п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу).

Також отримати відповіді з питань оподаткування Ви маєте можливість на сторінках офіційного видання ДПС України «Вісник податкової служби України»,  на веб-сайті ДПС України (www.sts.gov.ua, Єдина база податкових знань). 

 

Платники податків запитували на гарячій лінії

Чи має право мати на отримання податкової знижки за навчання дев'ятнадцятирічної доньки, яка одночасно навчається в одному вищому навчальному закладі за різними формами навчання (державна та за контрактом), якщо у квитанціях про оплату за навчання зазначено дані дитини?

Статтею 180 Сімейного кодексу встановлено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно зі ст. 199 цього Кодексу якщо повнолітні діти продовжують навчатися і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Права володіння, користування та розпорядження своїм майном, у тому числі коштами, належать його власникові (ст. 317 Цивільного кодексу), а неповнолітні діти за згодою батьків можуть вчиняти деякі правочини (ст. 32 Цивільного кодексу), зокрема проводити розрахункові операції щодо укладеного на їх ім'я договору на навчання. Це положення застосовується і до дітей, вік яких визначено ст. 199 Сімейного кодексу.

Таким чином, один із батьків має право доручити своїй дитині здійснити правочин у вигляді проведення розрахунку (сплати коштів) за навчання за рахунок належних йому коштів. При цьому фактичні витрати на оплату вартості навчання несуть батьки дитини, яка навчається.

Отже, незважаючи на те, що донька одночасно навчається в одному вищому навчальному закладі за різними формами навчання (державна та за контрактом), мати може скористатися правом на податкову знижку за навчання дитини за умови додержання усіх вимог статей 166, 176 Податкового кодексу (у тому числі надання до податкового органу договору про навчання дитини, укладеного між навчальним закладом та дитиною, квитанції про оплату за навчання, довідки про доходи тощо). При цьому у договорі про навчання має бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи, яка безпосередньо навчається (дитини).

Платник податку навчається сам і навчає дитину або навчає двох і більше своїх дітей. Обмеження, встановлене п/п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу щодо неперевищення суми сплачених за навчання коштів понад 1500 грн (у 2012 р.), стосується загальної суми, сплаченої платником податку за навчання всіх членів сім'ї першого ступеня споріднення, чи застосовується окремо для кожного з них?

Підпунктом 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу передбачено, що платник податку має право включити до податкової знижки в зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 цього Кодексу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 цього Кодексу, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Чи мають право на податкову знижку баба (дід), сестра (брат), тітка (дядько) або інші особи, які оплачували навчання студента у виші?

Платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Таким чином, якщо за навчання студента сплатили особи, які не є членами його сім'ї першого ступеня споріднення, вони не мають права на податкову знижку щодо таких сум.

Чи має право фізична особа – платник податку на податкову знижку, якщо як підтвердний документ про оплату навчання дитини ним пред'явлено меморіальний ордер?

Відповідно до Закону № 2346 меморіальний ордер – розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій щодо списання коштів з рахунку платника і внутрішньобанківських операцій відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Нацбанку України.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

Тобто меморіальний ордер може бути підтвердним документом за умови чітко зазначених у ньому прізвища, імені, по батькові платника податку як платника цього платежу та призначення платежу.

Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою за навчання студента, який отримував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду)?

Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом (п/п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Підпунктом 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 цього Кодексу встановлено обмеження права на нарахування податкової знижки. Так, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 зазначеного Кодексу.

Згідно з визначенням терміна «заробітна плата», наведеним у п/п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, для цілей розділу IV цього Кодексу – це основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Відносини трудового найму регулюються трудовим законодавством, зокрема КЗпП. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу (у штат підприємства), на підставі якого робиться відмітка у трудовій книжці такого працівника про прийняття його на роботу на відповідну посаду.

Згідно зі ст. 21 цього Кодексу трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Цивільно-правовий договір – це угода між громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (а саме договір підряду, договір доручення тощо), предметом якого є надання певного результату праці, але за цього виду договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.

Серед ознак, за допомогою яких відрізняють один вид договору від іншого, можна виділити такі.

За договором підряду, укладеним між власником і громадянином, останній зобов'язується за винагороду виконувати для підприємства індивідуально визначену роботу. Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Зокрема, підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо. За підрядним договором оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначають після закінчення роботи і оформляють актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.

Таким чином, якщо студент протягом звітного податкового року одержував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду), який є відмінним від трудового договору, то члени сім'ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента, за умови додержання усіх вимог, установлених статтями 166, 176 Податкового кодексу.

Чи  можливо включити до податкової знижки сплачену суму коштів на навчання на  підготовчих курсах,  які діють при вищих навчальних закладах?

Навчання на підготовчих курсах є додатковою послугою навчального закладу, метою якої є підготовка до вступу на навчання до учбового закладу. Навчання на таких курсах не є обов'язковим і не зараховується у загальний курс навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу до вузу. Навчання на підготовчих курсах оплачується згідно з окремим о договором. Таким чином, включення до податкової знижки оплати за навчання на підготовчих курсах для вступу до вузів не передбачено чинним законодавством.

 

Також отримати відповіді з питань оподаткування Ви маєте можливість на сторінках офіційного видання ДПС України «Вісник податкової служби України»,  на веб-сайті ДПС України (www.sts.gov.ua, Єдина база податкових знань). 


Партнерские новости:


Загрузка...
Читайте также:


Для добавления комментария Вам необходимо войти под своим логином или зарегистрироваться.